Reklama

Urzędniczka okradła miasto na ponad 180 tys. zł. Dziś zapadł wyrok

Opublikowano:
Autor:

Urzędniczka okradła miasto na ponad 180 tys. zł. Dziś zapadł wyrok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Winna. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Kutnie, który pochylił się nad sprawą Marioli T. Była urzędniczka urzędu miasta w Kutnie wykradła z bankowych kont magistratu ponad 180 tys. zł. Sprawa ujrzała światło dzienne w maju ubiegłego roku. Dziś sąd wymierzył jej karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Co 6 miesięcy musi także informować sąd o postępach w oddawaniu ukradzionych pieniędzy. Mariola T. nie stawiła się dziś w sądzie.

Sąd, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym i zeznaniami świadków stwierdził, że była już urzędniczka jest winna zarzucanych jej dwóch przestępstw z art. 278 § 1 Kodeksu Karnego (kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) w związku z art. 12 KK (dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony).

Za pierwszy czyn Mariola T. została skazana na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast za drugi czyn sąd wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności. Sąd wymierzył karę łączną w wysokości 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Była urzędniczka musi także zwrócić całość przywłaszczonych pieniędzy. W trakcie zawieszenia Mariola T. musi raz na 6 miesięcy składać raport z naprawiania szkody na rzecz Miasta Kutno. Mariola T. musi także pokryć koszty sądowe.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że oskarżona przelała na swoje konto pieniądze na łączną kwotę ponad 180 tys. zł z kont Urzędu Miasta. Oskarżona przyznała się do tego przestępstwa. Dowodzi temu także dokumentacja finansowa dotycząca tychże transakcji zebrana przez prokuraturę w toku prowadzone śledztwa. Zatem doszło tutaj do przywłaszczenia pieniędzy, które oskarżonej się w żaden sposób nie należały. Należało tu wziąć pod uwagę dwa czyny, które trzeba było ująć jako przestępstwa ciągłe. Było to działanie prowadzone przez panią T. z góry powziętym zamiarem – uzasadniał sędzia Jarosław Bartczak.

Te dwa okresy, o których mówił sąd to listopad 2014-grudzień 2015 i kwiecień 2016-marzec 2017. Dlatego działanie urzędniczki brano pod uwagę jako dwa odrębne przestępstwa. Sąd mówił, że na korzyść oskarżonej działa fakt, że nie była dotąd karana i już zaczęła oddawać ukradzione pieniądze. Kobieta jak dotąd zwróciła miastu ok. 30 tys. zł. Do oddania ma jeszcze ok. 150 tys. zł. Mariola T. deklaruje, że zwróci całą tę kwotę.

Przypomnijmy, że prokuratura oskarżyła urzędniczkę, że ta przelała na swoje prywatne konto pieniądze z kont urzędu miasta. Ta przyznała się do winy, dobrowolnie poddała się karze. W trakcie październikowego posiedzenia nie zapadł jednak wyrok. Dlatego sprawa ponownie musiała zostać rozpatrzona przez prokuraturę, a ta skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kutnie.

Proceder dotyczył Wydziału Finansów i Budżetu Miasta. Prezydent Zbigniew Burzyński po otrzymaniu informacji z banku o nieprawidłowościach od razu zlecił przeprowadzenie czynności kontrolnych, a te potwierdziły, że z miejskiej kasy giną pieniądze. 8 maja kutnowski włodarz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Kutnie oraz zlecił audytorowi wewnętrznemu przeprowadzenie audytu. Urzędniczka został zwolniona dyscyplinarnie.

Przekręty byłej urzędniczki polegały na przygotowaniu dyspozycji poleceń przelewów ze środków publicznych pod sfałszowanymi tytułami. Jednocześnie urzędniczka wskazywała swój numer rachunku bankowego jako numer odbiorcy przelewu.

- Naruszone zostały przepisy w zakresie dysponowania środkami publicznymi, w szczególności przepisy ustawy o finansach publicznych oraz przepisy kodeksu karnego – informował w maju prezydent Zbigniew Burzyński.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE