Reklama

Uwaga na nowy dopalacz! Jest 60 razy mocniejszy od morfiny i może zabić...

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na nowy dopalacz! Jest 60 razy mocniejszy od morfiny i może zabić... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nowym narkotykiem, który został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski. Etazen jest 60 razy silniejszy niż morfina, a jego zażycie może zakończyć się śmiercią. Na terenie Łodzi sprzedawany był w postaci szarego proszku i oferowany jako dopalacz.

Nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk, o nazwie Etazen został wykryty po raz pierwszy na terenie kraju. Okazuje się, że groźna substancja pojawiła się w obiegu w pobliskiej Łodzi, gdzie była oferowana jako „dopalacz” w postaci szarego proszku o wysokim natężeniu. Przed narkotykiem ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Jak informuje, substancja jest zamiennikiem heroiny lub fentanylu. Może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu do nosa

- Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina – informuje GIS.

Jakie objawy mają osoby po zażyciu opioidów? To m.in. zaburzenia świadomości, ospałość, wąskie źrenice, zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie, zaburzenia oddechowe. GIS ostrzega, że zażycie narkotyku może doprowadzić do całkowitego zatrzymania oddechu i śmierci.

Sanepid informuje też o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”.

- Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne – czytamy w komunikacie GIS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE