Reklama

Reklama

Uwaga na telefonicznych oszustów! Gdy usłyszysz te cztery słowa - bezzwłocznie się rozłącz!

Opublikowano: śr, 29 lis 2017 11:30
Autor:

Uwaga na telefonicznych oszustów! Gdy usłyszysz te cztery słowa - bezzwłocznie się rozłącz! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Były już oszustwa na wnuczka czy na pracowników różnych instytucji i firm. Oszuści są jednak coraz sprytniejsi. Nie raz słyszeliśmy zapewne, aby nie odbierać połączeń telefonicznych z podejrzanych numerów, ponieważ już samo naciśnięcie zielonego telefonu lub podniesienie słuchawki spowoduje naliczanie kosztów. Nie mówiąc już o oddzwanianiu na nieznany numer.

Reklama

Podobnie działają kolejni oszuści, którzy poszli o krok dalej. W sytuacji w której zadzwoni do nas nieznajomy numer i powie „Czy słyszysz mnie dobrze? Jeżeli tak jest, to proszę odpowiedzieć – tak", należy niezwłocznie rozłączyć się i powiadomić o tym najbliższy posterunek policji. Ta metoda wyłudzenia jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, a w chwili obecnej zmierza do Europy. U naszych zachodnich sąsiadów już pojawiło się wiele przypadków wyłudzenia tą metodą.

Jeżeli przestępca upewni się, że wszystko idzie w dobrą stronę, a w szczególności, że dobrze go słyszysz, zaczyna wdrażać swój plan. W tym momencie otrzymujemy serię banalnych pytań typu „Czy korzystasz z internetu” i inne pytania na które odpowiesz „tak”. Haczyk polega na tym, że cały proceder jest przez nich nagrywany. I to jest najważniejsze dla oszustów. To właśnie on jest wykorzystywany do zaciągnięcia kredytów i innych tranzycji, w których wymagane jest potwierdzenie zlecenia poprzez zlecenie głosowe.

Słowo „tak” oznacza wiele w szczególności gdy rozmawiamy z instytucjami finansowymi. To właśnie one najczęściej wykorzystują nagrania głosu do potwierdzenia wielu transakcji finansowych. Z tego względu nie jest szokiem, że oszuści znaleźli sposób na wyłudzenia za pomocą nagrań dźwięku. Oszuści wykorzystują nagrany głos i podkładają go pod swój skrypt, w ten sposób zaciągają pożyczki lub dokonują zakupy na kontoosób, do których dzwonili. Niestety, ale bardzo często nawet nie jesteśmy świadomi, że zostaliśmy oszukani. Dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy otrzymujemy wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej.

Kutnowscy policjanci, na szczęście, nie otrzymali jeszcze żadnego zgłoszenia oszustwa tą metodą, jednak nie możemy tracić czujności.
- W powiecie kutnowskim spotkaliśmy się w ostatnim czasie z kilkukrotnymi próbami usiłowania oszustwa na tzw. legendę, czyli podawaniu się np. za wnuczka bądź pracownika socjalnego - informuje st. asp. Edyta Machnik z KPP w Kutnie.

Z tego względu musimy być bardzo ostrożni w sytuacji, gdy rozmawiamy przez telefon z osobą nieznajomą. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie podawać swoich danych osobowych. Musimy pamiętać, że każda podejrzana rozmowa powinna być skierowana na policję, a my powinniśmy niezwłocznie rozłączyć się. Pamiętajmy, że nawet otrzymanie nieuzasadnionego wezwania do zapłaty powinno skutkować skierowaniem tego problemu do odpowiednich organów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  aaaaaa

  A g....prawda,wystarczy wasz numer pesel i trzy lata po sądach będziecie pełzać a komornik zrobi swoje,mój znajomy kupił taką usługę by gościa przytępić,można wiele.

  • 4 lata temu | ocena +2 / -2

   alek

   qpil taka usluge? daj wiecej info konkret

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  23f23

  Jezu co za brednie a później mochery chodzą i sieją ploty.

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Co K$%#a?

  Jak mogą przyznac mi kredyt nie mająć moich danych osobowych i podpisu? Przecież niema szansy żeby taka metoda działała....

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  pocztowiec

  ale piszecie głupoty!!! nie ma opcji aby zwyczajne niezamowione polaczenie przychodzace bylo platne - pomijam oczywiscie wczesniej wlaczone platne uslugi itd...

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  gniew55

  Czyż nie żyjemy w kraju, w którym już nie tylko Temida jest niewidoma i głucha, ale nawet ci, którzy twierdzą, że ją reprezentują i w jej imieniu działają, reprezentując ją / delikatnie mówiąc / też nie dosłyszą i niedowidzą. Przecież te organy powołane są właśnie po to, by z życia publicznego eliminować wszystkie przejawy przestępczości, piętnując bez litości karzącym ramieniem sprawiedliwości wszystkich tych, którzy ośmielą się krzywdzić SUWERENA.!!!!!!!!!! A suweren to nie tylko poseł, senator, samorządowiec, członek rządu czy hierarcha kościelny lecz przede wszystkim i nade wszystko, każdy szary, zwykły obywatel tego kraju. Dlatego od służb mundurowych, prokuratury, sądów wymagamy i będziemy to czynić, aby w pierwszej kolejności, w ramach prewencji rozpoznawali zagrożenia i nie czekając na zgłoszenia obywateli niezwłocznie je zwalczali. To ich konstytucyjne, najpierwsze zadanie ! Obrona obywateli to podstawowe zadanie państwa w ramach tzw. funkcji wewnętrznej, do realizacji przez sprawujących władzę, bez względu na kierunek z którego nadchodzą.