GIS ostrzega przed spożyciem tego produktu
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium w maku.
- Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów — ostrzega GIS.
Chodzi o mak marki Kresto (opakowanie 500 g); Numer partii: L250281V123; Data minimalnej trwałości: 31.01.2026; Producent/Pakowacz: VOG Polska Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 8, 96-100 Skierniewice.
Firma VOG Polska Sp. z o.o. rozpoczęła procedurę wycofywania produktu z rynku. Cały proces nadzorowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która współpracuje z producentem, aby szybko i skutecznie usunąć niebezpieczny towar z obrotu.
Opium w jedzeniu. Czym to grozi?
Alkaloidy opium to naturalnie występujące związki chemiczne, które znajdują się w niedojrzałych główkach maku lekarskiego (Papaver somniferum). Najbardziej znane alkaloidy to m.in. morfina i kodeina.
To właśnie te związki mają działanie psychoaktywne i przeciwbólowe – nie bez powodu używa się ich w medycynie, ale też dlatego opium (czyli sok z makówek) ma historię używek.
Skąd opium w maku spożywczym?
W normalnych warunkach mak spożywczy (np. ten do ciast czy bułek) nie powinien zawierać dużych ilości tych substancji. Ale jeśli ziarna są źle oczyszczone i zostaną na nich resztki soku mlecznego z makówek (czyli ten opiumowy sok), to alkaloidy zostają na powierzchni ziaren. A wtedy, niestety, mogą trafić do naszego organizmu.
Jeśli spożyjesz mak z wysokim stężeniem alkaloidów opium, może to wywołać objawy takie jak: senność, zawroty głowy; nudności, wymioty; spowolniona akcja serca; w skrajnych przypadkach – działanie narkotyczne, a nawet zatrucie.
Dla dzieci, osób starszych czy wrażliwych może to być szczególnie niebezpieczne.
Są normy dopuszczalnego poziomu tych alkaloidów w maku spożywczym (ustalane przez UE). Jeśli laboratorium wykryje przekroczenie tych limitów – jak w tym przypadku – produkt musi zostać wycofany, bo stwarza realne ryzyko dla zdrowia.
Ważne!
Jeśli masz w domu mak z tej partii – nie spożywaj go. Zwróć produkt do sklepu lub zutylizuj zgodnie z zaleceniami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.