reklama

W co inwestować fundusze w 2016 roku?

Opublikowano:
Autor:

W co inwestować fundusze w 2016 roku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNie ma co kryć – raczej nie da się zgromadzić pieniędzy na złotą emeryturę po prostu odkładając fundusze do skarbonki. Oszczędności powinny pracować na przyszłość. Spokojną i godną jesień życia, podczas której emeryt będzie nie tylko w stanie zapewnić sobie kompleksową opiekę medyczną oraz egzotyczny wyjazd, ale także wesprzeć dzieci w potrzebie i rozpieszczać wnuki. Zatem w co najbardziej opłaca się inwestować w 2016 roku? Warto rozważyć kilka opcji.

Rozsądne decyzje to podstawa

Decyzja o wyborze instrumentu inwestycyjnego powinna być indywidualna. Każdy inwestor – niezależnie od stopnia zaawansowania – powinien samodzielnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przed przystąpieniem do takiej analizy warto zrobić także dokładne szacunki stanu finansów (majątku, przychodów i kosztów rocznych i miesięcznych oraz zadłużenia). Może się bowiem okazać, że kwota przeznaczona na inwestowanie jest zgoła inna niż ta pierwotnie zakładana.

Własny biznes

Dorobienie się milionów pracując na etacie jest niemożliwe – chyba, że jest się dyrektorem wiodącej firmy informatycznej. Z drugiej strony, dobrze prosperujący własny biznes może już przynieść miliony złotych zysku. Salon masażu hawajskiego, agencja eventowa, produkcja opakowań plastikowych – podstawą jest dobry pomysł, niezbędny jest także solidny biznesplan.

Warto pamiętać także, że mniej niż jedna trzecia firm utrzymuje się na rynku co najmniej pięć lat. Tak podają specjaliści magazynu „Pierwszy milion”. Z drugiej strony, według ekspertów Money.pl, przedsiębiorstwa które zbankrutowały i podniosły się z dołka, uzyskują ponad 2,5 razy wyższe zyski. To dowód na to, że porażka może być szansą na rozwój i sukces. Dobrze wiedzą o tym amerykańscy przedsiębiorcy.

Na prowadzenie własnego biznesu trzeba mieć jednak czas i sporo chęci. Nie dla każdego taki rodzaj inwestycji będzie zatem odpowiedni.

Fundusze inwestycyjne

To bezpieczniejsza wersja gry na giełdzie. Różnica polega na tym, że inwestor przekazuje pieniądze ekspertom np. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, którzy to lokują je w instrumenty dostępne na rynku finansowym. To m.in. fundusze akcji, obligacji, mieszane, cyklu życia czy gotówkowe. Dzięki temu, że jest to forma inwestowania zbiorowego, TFI mają dostęp do szerszej oferty funduszy, niż inwestorzy działający na własną rękę. Szacuje się, że dobrze jest inwestować około 20 % oszczędności w funduszach.

Pracownicy TFI mają specjalistyczną wiedzę o produktach rynku finansowego i stanie gospodarki, a wspiera ich także sztab analityków. Zarabiają na zarabianiu pieniędzy dla innych. Dlatego wybierając TFI, warto kierować się m.in. opinią na jego temat.

Rodzaj funduszu można dopasować do inwestora. Stopień akceptowalnego ryzyka, wysokość wpłaty, długość inwestycji – te czynniki należy wziąć pod uwagę.

Trzeba także pamiętać, że specjalistyczna wiedza kosztuje. Dlatego wybierając ten rodzaj inwestycji trzeba będzie mieć na uwadze fakt, że za obsługę funduszu trzeba będzie zapłacić.

Złoto

Ten szlachetny kruszec jest niemalże symbolem stabilnej lokaty kapitału. To kapitał, który zawsze będzie wartościowy, jest odporny na inflację. Generalnie eksperci radzą, by 10% oszczędności trzymać w złocie.

Inwestor kupuje więc sztabki złota za wiele tysięcy złotych. Problem pojawia się… przy jego przechowywaniu. Ceny w bankach z reguły są wysokie, a w domu niekoniecznie jest bezpiecznie. Inwestor może mieć także problemy ze sprzedażą złota na własną rękę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo