reklama
reklama

W Kutnie coraz mniej ślubów kościelnych, w Polsce co czwarte dziecko rodzi się poza małżeństwem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

W Kutnie coraz mniej ślubów kościelnych, w Polsce co czwarte dziecko rodzi się poza małżeństwem - Zdjęcie główne

foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMłodym Polakom nie spieszy się do ślubu, a jeśli już decydują się na ten krok, coraz rzadziej robią to "po katolicku". Tę regułę potwierdzają również mieszkańcy Kutna, gdzie co roku obserwuje się spadek liczby zawieranych związków małżeńskich, także wyznaniowych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika natomiast, że odsetek dzieci urodzonych poza małżeństwem wzrósł w ciągu ostatnich 30 lat aż czterokrotnie. Co jeszcze wiadomo na temat życia rodzinnego Polaków i kutnian?
reklama

Od początku transformacji ustrojowej coraz wyraźniej zarysowują się zmiany postaw i priorytetów życiowych młodych ludzi (osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej), co spowodowało znaczne przesunięcie wieku zakładania rodziny.

Szacuje się, że w 2020 r. zawarto ponad 145 tys. związków małżeńskich, tj. o ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej. Częstość zawierania małżeństw w miastach i na wsi jest podobna. W 2019 r. małżeństwa wyznaniowe (tj. zawarte w kościołach lub związkach wyznaniowych i jednocześnie zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego) stanowiły w Polsce ok. 60% zawieranych prawnie związków (na wsi było to ok. 68%). Wśród nowo zawartych związków ok. 78% to małżeństwa pierwsze, tj. panien z kawalerami (na wsi – ok. 83%). W ostatnich kilkunastu latach znacznie podwyższył się wiek nowożeńców. W 2019 r. mediana wieku mężczyzny zawierającego małżeństwo wynosiła ponad 30 lat, a kobiety ponad 28 lat i w przypadku obydwu płci było to o ponad 4 lata więcej niż w 2000 r. Nowożeńcy w miastach są średnio o 2 lata starsi od zamieszkałych na terenach wiejskich.

reklama

Według wstępnych szacunków w 2020 r. rozwiodło się ok. 51 tys. par małżeńskich, tj. o ok. 14 tys. mniej niż rok wcześniej; współczynnik rozwodów obniżył się o 0,4 pkt do 1,3 proc. W 2019 r. na każde 10 tys. istniejących małżeństw 74 zostały rozwiązane na drodze sądowej, podczas gdy w 1990 r. było ich 48. W miastach częstość rozwodów jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. 

A jak jest w Kutnie i powiecie kutnowskim?

W 2017 roku zawarto w Kutnie 279 związków małżeńskich, a liczba rozwodów wyniosła 115. Rok później było to 265 małżeństw i 116 rozwodów. W 2019 roku odnotowano 276 śluby, w tym 120 cywilnych i 156 wyznaniowych, natomiast w 2020 r. 229 ślubów - zaledwie 112 wyznaniowych i 115 cywilnych (dane na temat rozwodów nie są dokładnie znane). 

reklama

Jak ustalono, 25,5% mieszkańców Kutna jest stanu wolnego, 55,2% żyje w małżeństwie, 5,2% mieszkańców jest po rozwodzie, a 12,2% to wdowy/wdowcy.

Z kolei mieszkańcy powiatu kutnowskiego zawarli w 2019 roku (najnowsze z dostępnych danych) 440 małżeństw, co odpowiada 4,5 małżeństwom na 1000 mieszkańców. Jest to wartość porównywalna do wartości dla województwa łódzkiego oraz mniej od wartości dla Polski. W tym samym okresie odnotowano 2,0 rozwodów przypadających na 1000 mieszkańców. 

Główny Urząd Statystyczny podaje również dane dotyczące płodności Polek. Liczba urodzeń w Polsce jest nadal istotnie determinowana liczbą zawieranych związków małżeńskich, przy czym ponad połowa dzieci rodzi się w okresie pierwszych trzech lat trwania małżeństwa. 

reklama

Najczęściej na świat przychodzą dzieci urodzone przez kobiety w wieku 26–31 lat, co oznacza podwyższenie wieku najczęstszego rodzenia dzieci średnio o 6–8 lat w stosunku do początku lat transformacji oraz o 2–4 lata w stosunku do początku XXI wieku. W 2019 r. mediana wieku kobiet rodzących dziecko wyniosła 30 lat (wobec 26 lat w 1990 r. i 2000 r.).

Systematycznie rośnie również odsetek urodzeń pozamałżeńskich – na początku lat 90. było to ok. 6–7%, w 2000 r.– ok. 12%, a w 2019 r. – ponad 25%. Odsetek dzieci urodzonych ze związków pozamałżeńskich jest wyższy w miastach niż na wsi: w 2019 r. wyniósł odpowiednio prawie 29% i ok. 21%.

reklama

Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2019 r. takich rozstrzygnięć było ponad 62% (wobec 29% w 2000 r.). Opieka przyznana wyłącznie matce dotyczyła ok. 33% przypadków (wobec 65% w 2000 r.), natomiast wyłączną opiekę ojcu przyznano tylko w ok. 3% orzeczeń.

GUS zaznacza, że zauważalne w 2020 r. spadki w liczbie zawieranych małżeństw oraz orzeczonych rozwodów i separacji mogą wynikać m.in. z ograniczeń i restrykcji wdrażanych w związku z COVID-19, w tym obostrzeń sanitarnych (np. dotyczących organizacji ślubów i wesel) oraz czasowo ograniczanej działalności sądów, a tym samym z odwoływania rozpraw rozwodowych i o separacje.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama