W Łódzkiem ubywa ubezpieczonych cudzoziemców
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już 1 mln 85 tys. osób.
W województwie łódzkim jest ich w tej chwili 69 tys., a więc o 1,4 tys. mniej niż na koniec stycznia br. Odwrotną sytuację można jednak zaobserwować w skali kraju. W tym samym okresie czasu liczba ubezpieczonych cudzoziemców wzrosła o 30 tys. Obywateli Ukrainy jest więcej o 7,7 tys., a Białorusi o 10 tys. Ukraińców jest obecnie ponad 744 tys.
Jakie zmiany zaszły w tym czasie na terenie województwa łódzkiego?
- Ogółem od końca stycznia do końca maja ubyło 1,4 tys. ubezpieczonych tu cudzoziemców. O 2,2 tys. spadła liczba osób ubezpieczonych z terenu Ukrainy. Jest ich obecnie ponad 50 tys. Nieznacznie spadła też liczba zarejestrowanych Rosjan, jest ich obecnie o 19 mniej, a zatem – 544. Wzrosła natomiast np. liczba obywateli z Białorusi – jest ich obecnie 5,3 tys., a więc o 300 więcej, czy też Indii – o 80 osób więcej - informuje nas Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim.
Skąd pochodzą obcokrajowcy mieszkający w naszym regionie?
Oprócz wyżej wymienionych narodowości, w województwie łódzkim legalnie pracują także przedstawiciele takich państw jak: Mołdawia – ponad 800 osób; Gruzja – ponad 2 tys. osób; Indie - 1,3 tys.; Indonezja ponad 800 osób, Filipiny – 600 osób i Wietnam, także ponad 600 osób.
- Na terenie województwa łódzkiego mamy także m.in. ubezpieczonych z Ameryki - 52 osoby; Wielkiej Brytanii – 109 osób; Czech – 43 osoby, Francji – 91; Hiszpanii – 97 osób; Litwy – 88 osób; Niemiec – 109 osób - dodaje Monika Kiełczyńska.
Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę, albo pracują na umowach zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.