reklama
reklama

W Kutnie walczyli o... Śląsk. Wielka bitwa zwieńczyła pierwszy dzień festiwalu (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Kutnie walczyli o... Śląsk. Wielka bitwa zwieńczyła pierwszy dzień festiwalu (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
65
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaTo była nie lada gratka dla miłośnicy historii i militariów. Dzisiejszego popołudnia nad Ochnią zrekonstruowano bitwę z III Wojny Śląskiej. Zaciętej potyczce, przy huku wystrzałów z armat i flint, przyglądała się liczna grupa mieszkańców. Wszystko to w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Saskiego.
reklama

Wielka bitwa w Kutnie. Festiwal Saski trwa w najlepsze

Kolejna edycja Festiwalu Saskiego, tym razem pod szyldem "Król i jego armia", wystartowała dziś rano. Centrum miasta opanował duch XVIII wieku, a wydarzeniu przewodzi król August III. W trakcie dwudniowej imprezy na kutnian czeka szereg atrakcji, o czym pisaliśmy szerzej w tym miejscu - KLIK.  

Wisienką na torcie pierwszego dnia festiwalu była inscenizaja bitwy. Żołnierze stacjonujący w obozie zlokalizowanym w Parku Traugutta przemaszerowali przez centrum miasta na Zieloną Oś. Tam mieszkańcy mieli okazję na własne oczy obejrzeć (i usłyszeć) rekonstrukcję jednej z potyczek pomiędzy wojskami austriacko-saskimi i pruskimi, która rozegrała się podczas III wojny śląskiej, toczonej w latach 1756–1763 (w niedzielę czekają nas kolejne atrakcje związane z Festiwalem Saskim. Pełny harmonogram możecie sprawdzić W TYM MIEJSCU).

reklama

III wojna Śląska była europejskim epizodem wielkiej wojny siedmioletniej. W wielkim teatrze walki toczyły się o Śląsk, Saksonię oraz posiadłości kolonialne pomiędzy wielkimi koalicjami.

Wojna siedmioletnia (1756–1763) toczyła się między Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była wojną o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. Rozpoczęła się 29 sierpnia 1756 wtargnięciem wojsk pruskich pod wodzą Fryderyka II Wielkiego, do Saksonii. 

Bezpośrednią przyczyną Wojny siedmioletniej był najazd i okupację Saksonii przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Jedno z głównych źródeł konfliktu stanowiła jednak rywalizacja między Wielką Brytania a Francją o kolonie w Ameryce Północnej i dążenia o tytuł światowego hegemona. 

reklama

Za inne pośrednie przyczyny wojny uznaje się: sojusze zawarte pomiędzy Francją i Austrią (tzw. odwrócenie przymierzy) oraz pomiędzy Anglią a Prusami, a także: dążenie Austrii do odzyskania Śląska oraz wrogość rosyjskiej carycy Elżbiety wobec Królestwa Prus. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo