Reklama

Reklama

W naszym regionie pobiera ją już ponad 3 tysiące osób. Jak starać się o rentę wypadkową?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS Łódź

W naszym regionie pobiera ją już ponad 3 tysiące osób. Jak starać się o rentę wypadkową? - Zdjęcie główne

Renta wypadkowa w Łódzkiem. Co warto wiedzieć? | foto ZUS Łódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już 3,3 tys. osób w Łódzkiem otrzymuje z ZUS-u rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W całym kraju rentę wypadkową pobiera ok. 64 tys. osób. W jaki sposób złożyć wniosek? Kto może starać się o świadczenie? Szczegóły poniżej. 

Reklama

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że brak ubezpieczenia wypadkowego może pozbawić ich prawa do świadczeń związanych z wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową. Szczególnie dotyczy to osób, które wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło, od której nie są odprowadzane składki.

Renta wypadkowa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym, niezależnie od długości trwania tego ubezpieczenia, a także bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej takim wypadkiem. O tym, czy niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową orzeka Lekarz orzecznik ZUS lub Komisja Lekarska. 

Świadczenie na wniosek

- ZUS  nie wypłaca z urzędu renty wypadkowej. Konieczny jest wniosek, który można pobrać ze strony zus.pl. Formularz dostępny jest również w każdej placówce ZUS w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej placówce ZUS. Można go przesłać elektronicznie przez PUE ZUS lub skorzystać z pośrednictwa: operatora pocztowego, płatnika składek, czy polskiego urzędu konsularnego – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Do wniosku należy dołączyć:

  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych wraz z dokumentami potwierdzającymi okresy m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
  • dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentację medyczną,
  • wywiad zawodowy, jeżeli osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, sporządzony przez pracodawcę lub kartę wypadku wraz z wyjaśnieniami poszkodowanego oraz informacjami zebranymi od świadków, bądź decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez państwowego inspektora sanitarnego.

 

Wymagane dokumenty należy złożyć nie później niż 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Kiedy renta nie przysługuje?

Zdarzają się sytuacje, w których świadczenie nie przysługuje. Na przykład, jeśli wypadek w  pracy jest skutkiem wyłącznego złamania przez poszkodowanego  przepisów o ochronie życia i zdrowia, gdy nastąpiło to umyślnie lub z powodu jego rażącego niedbalstwa. Renta wypadkowa nie przysługuje również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

- Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji - dodaje rzeczniczka.

Czy rentę wypadkową można łączyć z emeryturą?

Jeśli osoba ubezpieczona nabędzie prawo do emerytury, to ZUS będzie wypłacał oba świadczenia - przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury lub emeryturę powiększoną o połowę renty. Zastosowanie tych proporcji jest uzależnione od wysokości pobieranych świadczeń (świadczenie wyższe wypłacamy w 100 proc., świadczenie niższe w 50 proc.) lub od wyboru świadczeniobiorcy. 

Co ważne, w przypadku osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu podjęcia zatrudnienia np. na umowę o pracę, umowę zlecenia, nie przysługuje prawo do wypłaty półtorakrotnego świadczenia. W takiej sytuacji ZUS wypłaca jedno świadczenie – korzystniejsze, lub wybrane przez klienta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy