Reklama

W regionie spada liczba ubezpieczonych Ukraińców. To pierwsza taka sytuacja od lat

Opublikowano:
Autor:

W regionie spada liczba ubezpieczonych Ukraińców. To pierwsza taka sytuacja od lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 31 grudnia 2014 r., liczba ubezpieczonych w ZUS osób narodowości ukraińskiej systematycznie wzrastała. Jeszcze na koniec lutego br., dane dotyczące liczby ubezpieczonych obywateli z Ukrainy w naszym województwie wzrosły o 2 tys. w stosunku do danych z końca grudnia. Jednak w końcu kwietnia tego roku można już było zauważyć wyraźny spadek w liczbie ubezpieczonych cudzoziemców.


W województwie łódzkim na koniec ubiegłego roku do ubezpieczeń w ZUS zgłoszonych było w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy, w dwa miesiące później było ich już 37 tys., a po dwóch kolejnych miesiącach ich liczba spadła o 4,5 tys. 30 kwietnia br. w województwie łódzkim mieliśmy 32,5 tys. ubezpieczonych osób z Ukrainy.

Warto skupić się na I Oddziale ZUS w Łodzi, pod który podlega ZUS w Kutnie. 31października 2019 r. ubezpieczonych było 20 869 obywateli Ukrainy, na dzień 30 kwietnia 2020 roku jest ich już zaledwie 17 291.

W całym kraju zaobserwowano podobną tendencję. Od grudnia ubiegłego roku do końca lutego br., liczba ubezpieczonych z Ukrainy wzrosła o 18,7 tys. a od 29 lutego do 30 kwietnia br. spadła o 44 tys. i od tego czasu do końca maja, spadła o kolejne 18 tys. osób.

Choć w tej grupie ubezpieczonych odnotowano tak duże spadki, to nadal właśnie obywatele Ukrainy, stanowią największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec kwietnia wynosiła ona ponad 451 tys. osób w całej Polsce. Jak wskazują najnowsze statystyki krajowe, na koniec maja br., liczba ta spadła do ok. 433,5 tys. osób.

Kolejna najliczniejsza grupa cudzoziemców w naszym województwie to przedstawiciele Białorusi.

- Jest ich znacznie mniej niż Ukraińców. Na koniec kwietnia było 1723 przedstawicieli Białorusi. Ich liczba od 29 lutego spadła o 146 osób - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

W województwie łódzkim możemy też spotkać przedstawicieli innych nacji, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Mamy m.in. osoby z obywatelstwem gruzińskim – 1086, w porównaniu z końcem lutego o 6 osób mniej, hinduskim – 602 (o 11 osób mniej) , rosyjskim – 406 (o 25 osób mniej), mołdawskim – 361 (o 54 osoby mniej), armeńskim – 290 (o 2 osoby więcej), czy też włoskim – 225 (było 227), hiszpańskim – 104 (było 110), portugalskim – 55 (było 58), niemieckim – 88 tu bez zmian, francuskim – 95 (było 97) i chińskim – 79 a było 82. Nadal próżno szukać w łódzkim ubezpieczonych społecznie z Bostwany czy Gabonu, Barbadosu, Dominikany i Jamajki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE