reklama
reklama

W sobotę ogólnopolska żałoba. Czy wolno się bawić i świętować?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W sobotę ogólnopolska żałoba. Czy wolno się bawić i świętować? - Zdjęcie główne

Prezydent ogłosił żałobę. Czy można świętować w czasie żałoby narodowej? | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW sobotę, 26 kwietnia, w związku z uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka, Polska pogrąży się w żałobie narodowej. Czy tego dnia można iść na przyjęcie lub imprezę?
reklama

Prezydent Andrzej Duda wydał odpowiednie rozporządzenie, oddając w ten sposób hołd zmarłemu przywódcy Kościoła katolickiego, który przez ponad dziesięć lat miał wpływ nie tylko na świat duchowy, ale i polityczny oraz społeczny.

Decyzja ta, mimo że ma charakter głównie symboliczny, wiąże się z określonymi przepisami i konsekwencjami – zarówno w sferze publicznej, jak i codziennej.

Kto ogłasza żałobę i w jaki sposób?

Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 roku dotyczącą symboli państwowych, żałobę narodową może ogłosić wyłącznie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Musi to jednak zrobić w formie rozporządzenia, które dodatkowo wymaga podpisu premiera.

reklama

W takim dokumencie niezbędne jest zawarcie informacji na temat powodów ogłoszenia żałoby oraz dokładnych dat jej obowiązywania. Decyzje te podejmowane są w kontekście śmierci wybitnych postaci lub tragicznych wydarzeń, mających duże znaczenie dla tożsamości narodowej.

Co oznacza żałoba narodowa w praktyce?

Choć wielu może sądzić, że to czas, w którym życie publiczne zamiera, w rzeczywistości żałoba narodowa nie wymusza całkowitego zatrzymania aktywności społecznej. To raczej znak solidarności i wyraz wspólnego smutku.

Najczęściej towarzyszą jej:

  • flagi narodowe opuszczane do połowy masztów lub przewiązywane czarną wstęgą,
  • zmiana ramówek w mediach – ograniczenie emisji programów rozrywkowych,
  • odwołanie wydarzeń masowych, m.in. koncertów, festynów czy zawodów sportowych.

Mimo powagi sytuacji, należy podkreślić, że „ustawowo dzień żałoby narodowej nie jest dniem wolnym od pracy”. A ponieważ 26 kwietnia przypada w sobotę, dla wielu osób będzie to standardowo wolny dzień, jednak pracownicy zatrudnieni w tym dniu nie mogą liczyć na automatyczne zwolnienie z obowiązków zawodowych.

reklama

Wpływ na wydarzenia prywatne

W żaden sposób nie ogranicza się przy tym możliwości organizowania uroczystości rodzinnych. Jak zaznaczono, „nie ma również obowiązku odwoływania prywatnych uroczystości, takich jak zamówione wcześniej imprezy urodzinowe, rocznicowe, wesela czy komunie.” Oznacza to, że obywatele mogą kontynuować zaplanowane wcześniej wydarzenia, choć wielu decyduje się symbolicznie dostosować ich charakter do sytuacji.

Wspólne doświadczenie narodu

Wprowadzenie żałoby to także moment integracji społecznej. To nie tyle akt prawny, co sygnał do wspólnej refleksji i upamiętnienia. W przypadku papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia o godz. 7:35 rano, decyzja o żałobie to odpowiedź na odejście duchownego, który wywarł znaczący wpływ na miliony wiernych na świecie.

reklama

„Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych, które odbędą się w sobotę 26 kwietnia w Watykanie” – przekazano we wtorek. Udział głowy państwa w uroczystościach dodaje decyzji o żałobie dodatkowego wymiaru dyplomatycznego i państwowego.

Żałoba w kontekście historycznym

Nie jest to pierwszy raz, gdy w Polsce ogłoszono żałobę narodową. W przeszłości zdarzało się to wielokrotnie – m.in.:

  • po zamachu na World Trade Center,
  • po śmierci papieża Jana Pawła II w 2005 roku,
  • po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku,
  • po śmierci premiera Jana Olszewskiego w 2019 roku.

W każdej z tych sytuacji wspólnota narodowa jednoczyła się w zadumie, a symbolem stawały się opuszczone flagi i zmiana codziennego rytmu.

reklama

Czy i jak należy się dostosować?

Choć nie istnieją formalne zalecenia, by dostosować się do atmosfery żałoby, wielu obywateli podejmuje takie decyzje dobrowolnie. Ograniczenie głośnych rozrywek, bardziej stonowany ubiór, rezygnacja z celebracji – to sposoby, w jakie społeczeństwo wyraża szacunek.

Niektórzy traktują to jako obowiązek moralny, inni jako akt wspólnoty – niezależnie od przekonań. We współczesnym, coraz bardziej indywidualistycznym świecie, takie momenty pokazują, że naród wciąż potrafi wspólnie przeżywać wydarzenia o szczególnym charakterze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo