Reklama

W świecie opery i operetki

Opublikowano:
Autor:

W świecie opery i operetki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W piątek, 15 listopada o godz. 15:00 w Dziale Zbiorów Audiowizualnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbędzie się projekcja filmowa (DVD) opery Georgesa Bizeta "Carmen".Carmen – jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych oper na świecie. Tym bardziej zdumiewa fakt, że prapremiera dzieła Bizeta w 1875 r. w Paryżu była... totalną klapą, którą autor przeżył bardzo boleśnie.Dzieło, którego główną postacią jest pełna namiętności i erotyzmu Cyganka - przemytniczka popychająca żołnierzy do dezercji, śpiewająca i tańcząca w oberżach – nie bardzo przystawało do konwencjonalnej wizji opery. Początkowo prasa nawoływała nawet do zakazu wpuszczania nieletnich na widownię tego niemoralnego spektaklu. Jednak ta nietypowa, jak dla opery, tematyka szybko stała się największym atutem przedstawienia.

Tragiczne dzieje Carmen – kobiety świadomej i samodzielnie decydującej o swoim losie, okazały się tak intrygujące, że opera w niedługim czasie zdobyła ogromną popularność, która trwa do dziś.

Historia ognistej Cyganki, która rozkochuje w sobie zaręczonego z Micaelą sierżanta Don Josego, po czym znudzona nim rozpoczyna romans z torreadorem Escamillo, rozpalała umysły artystów i realizatorów nie tylko opery, ale przeniosła się też do teatrów dramatycznych, lalkowych i na ekrany filmowe - wszędzie sławiąc archetypiczną naturalność, piękno południowego temperamentu opery i malownicze klimaty Hiszpanii.

Co ciekawe, Bizet napisał pełną iberyjskich inspiracji muzykę... nigdy w Hiszpanii nie będąc. Jak twierdził – gdyby to zrobił, przeszkadzałoby mu to w oddaniu charakteru dzieła.

Kolekcja La Scala to zbiór najsławniejszych oper i operetek zarejestrowanych w najbardziej prestiżowych salach operowych i utrwalonych na płytach DVD, przenoszących widza w centrum historycznych przedstawień.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE