Impreza wystartowała o godz. 16.00. Podczas plenerowej lekcji żywej historii, wraz z grupą Walfalla - Inscenizacje Historyczne, mieszkańcy przenoszą się wprost do burzliwego okresu walki z Imperium Rosyjskim.
To fascynująca podróż przez historię Polski i spotkanie z żywymi postaciami z tamtych czasów. Dzisiejsza impreza jest niepowtarzalną okazją, aby lepiej zrozumieć narodową tożsamość i przypomnieć sobie o naszych bohaterskich przodkach. To nie tylko szansa na poszerzenie swojej wiedzy, ale również okazaja do refleksji nad wartościami, które kształtują naszą historię i naród.
W programie znalazły się: prezentacje uzbrojenia powstańców styczniowych, pokaz sprawności kawalerii powstańczej, powstańcza gra terenow, prezentacje symboli narodowych w Powstaniu Styczniowym, a ostatnim punktem wydarzenia będzie inscenizacja potyczki powstańczej
Dodatkowo na mieszkańców zgromadzonych na terenie zespołu dworsko-parkowego czekają: obsługa gry plenerowej Dobble z symboliką narodową, wystawa Wielkopolanie w Powstaniu Styczniowym, a także lazaret powstańczy.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Powstanie Styczniowe bez tajemnic” dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Powstanie Styczniowe ogłoszone zostało Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Skierowane było preciwko Imperium Rosyjskiemu.
Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane, zyskując także szerokie poparcie wśród ludności litewskiej i częściowe pośród białoruskiej.
Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.