Reklama

Wernisaż wystawy Marii Jędrzejczyk w KDK

Opublikowano:
Autor:

Wernisaż wystawy Marii Jędrzejczyk w KDK - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

10 marca (sobota) o godz. 17:00 zapraszamy do Centrum Teatru, Muzyki i Tańca na wernisaż wystawy Marii Jędrzejczyk "W świetle łuczywa i w słońcu".

Autorka przedstawia trzy rodzaje prac malarskich; obrazy olejne, pastele oraz prace, które powstały przy pomocy komputera, na dotykowym ekranie, w programie Paint. Przywoływanie do życia postaci z przeszłości jest tematem jej prac malarskich - pasteli i prac olejnych.
Fascynuje ją moda, która panowała w dawnych wiekach, oraz jej związki z otoczeniem, architekturą i obyczajowością. Pokazanie, przy pomocy pasteli, postaci w kryzach, pludrach, perukach i czepcach, to próba „rekonstrukcji” postaci - w kontekście architektury Gdańska (zrujnowanego w ponad 90% w roku 1945), który został odbudowany w duchu siedemnastego wieku. Postacie, charakterystyczne dla danej epoki, mogłyby się, oczywiście pojawić nie tylko w Gdańsku, ale w dowolnym miejscu w Polsce i w Europie.
Obrazy olejne sięgają swą tematyką do czasów bardziej odległych, do średniowiecza - do strojów rycerskich, do kapturów i habitów, do architektury romańskiej i gotyckiej.
W sztuce nie ma postępu. W rozwoju cywilizacji – owszem – stąd tytuł wystawy.

O autorce:
Maria Jędrzejczyk ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Projektowania Plastycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1974 r. Zajmuje się pracą twórczą, dydaktyczną i społeczną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą; w Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Togo, Brazylii, USA, Japonii.
Za realizacje witraży w kościołach w Afryce otrzymała medal GLORIA ARTIS, a za organizowanie happeningów plenerowych z udziałem młodzieży Ministerstwo Kultury uhonorowało ją odznaką ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY .
W obszarze Jej artystycznych pasji mieści się również wszystko to, co jest związane z historią i architekturą Trójmiasta – jako przewodniczka PTTK chętnie i w barwny sposób dzieli się swą niezwykłą wiedzą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE