- W tym odcinku zobaczymy zamek, w którym kwestie wygody właścicieli przeważyły nad obronnością budowli. Odwiedzimy wygodną siedzibę rodu, pieczętującego się tym samym herbem, co słynny Zawisza Czarny z Garbowa! Poznamy historię zamku, który nigdy nie był twierdzą, dzięki czemu... uniknął oblężeń i dotrwał do naszych czasów niemal nie zmieniony. Zwiedzimy wieżę ambitnego wojewody, zobaczymy, jak mieszkał arcybiskup, a także dowiemy się, po co komu kaplica na baszcie obronnej! Czas na Szturm na sztukę – poznajcie zamek w Oporowie! – zachęcają autorzy filmu.
W samym materiale poznajemy historię zamku w Oporowie, czy dowiadujemy się o zmianach zachodzących w architekturze obiektu. Niemal każdy zamek w Polsce ma swoją legendę, nie inaczej jest trakże w przypadku budowli w Oporowie. Autorzy filmu poruszają również jej temat.
Sam cykl filmów zrealizowanych przez Szturm na Sztuką porusza historię polskich zamków. Autorzy starają się obalić mity o tych miejscach.
- Większość z nas wyobraża sobie zamek jako ponurą, ociekającą wilgocią warownię. W lochach słychać jęki uwięzionych, na wieży księżniczka macha chusteczką do amanta, a dziedziniec pełen jest zakutych w stal rycerzy, gotowych na jedno skinienie władcy stawić się na wezwanie... Prezentujemy serial, który pokaże Wam prawdziwe oblicza średniowiecznych zamków. Zabierzemy Was we wszystkie zakamarki warowni, od wieży po najniższe lochy. Zobaczymy, gdzie król chadzał piechotą i gdzie biskupowi podawano poranną kawę. Zamki kamienne, ceglane i drewniane, górskie, nizinne i bagienne – zdobędziemy je wszystkie. Poznamy historię bohaterskich walk i bezmyślnych zaniedbań, odwagi i wiarołomstwa, ascezy i okrucieństwa, wielkich miłości i zakazanych związków – opisują autorzy Szturmu na Sztukę.