Reklama

Reklama

[WIDEO] Radni nie rozpatrzyli petycji przeciw 5G. ''Może to dla niektórych śmieszne, ale...''

Opublikowano: śr, 17 cze 2020 05:00
Autor:

[WIDEO] Radni nie rozpatrzyli petycji przeciw 5G. ''Może to dla niektórych śmieszne, ale...'' - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rada Miasta zagłosowała za pozostawieniem bez rozpatrzenia petycji przeciwko 5G. Autorzy pisma podnosili temat negatywnego wpływu promieniowania na zdrowie oraz 100-krotnego zwiększenia przez ministra zdrowia jego dopuszczalnego limitu. Swoje wątpliwości wobec 5G wyraził tylko jeden z radnych.

Reklama

Petycja trafiła do Rady Miasta pod koniec marca.

- Tysiące niezależnych badań naukowych potwierdzają, że niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla ludzi i środowiska - podkreślają autorzy petycji podpisujący się jako Koalicja "Polska Wolna od 5G". - Do udokumentowanych skutków zdrowotnych należą: uszkodzenia DNA, nowotwory, efekty neurologiczne/neuropsychiatryczne (w tym choroba Alzheimera, autyzm, ADHD i zaburzenia zachowania u dzieci), wzrost zjawiska apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki), rozszczelnienie bariery krew-mózg, problemy kardiologiczne, stres oksydacyjny/uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, zaburzenia układu hormonalnego, bezpłodność, poronienia, nadwrażliwość elektromagnetyczna (electrohypersensitivity – EHS) i wiele innych.

Podobne pisma trafiły do rad gmin w całej Polsce. Jak zaznaczają autorzy petycji, "technologia 5G spowoduje drastyczny wzrost ekspozycji na pola elektromagnetyczne, której nie da się uniknąć".

- Jak ludzie i inne organizmy żywe zareagują na eksperyment, jakim jest de facto wprowadzenie 5G, nikt nie jest w stanie dziś określić - zaznacza "Polska Wolna od 5G". - Mimo to operatorzy już uruchamiają tę technologię, lub jej testy, w wielu polskich miastach. Fale milimetrowe wymagać będą ogromnego zagęszczenia nadajników, które, zgodnie z wymogami technologii 5G, będą instalowane co 20-150 m na latarniach, słupach, przystankach i budynkach w całej gminie, w ciągu najbliższych kilku lat.

Petycja przytacza również rozporządzenie ministra zdrowia podnoszące 100-krotnie dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych z zakresu mikrofalowego w środowisku.

- Ministerstwo zlekceważyło przy tym opinie naukowców przeciwnych zmianom z tak znanych instytutów naukowych jak: Instytut Medycyny Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej i organizacji: Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych - wylicza Polska Wolna od 5G. - Na całym świecie rośnie opór wobec wdrażania bez konsultacji ze społeczeństwem nieprzebadanej technologii 5G, w wielu krajach zachodnich obywatele i organizacje pozarządowe pozywają władze centralne do sądu. Minister rządu regionu stołecznego Brukseli, Céline Fremault, zapowiedziała wstrzymanie wdrożenia 5G stwierdzając: "Mieszkańcy Brukseli nie są królikami doświadczalnymi, których zdrowie mogę sprzedać z zyskiem".

W związku z tym Koalicja "Polska Wolna od 5G" wniosła, aby Rada Miasta wyraziła swoje negatywne stanowisko wobec zwiększenia dopuszczalnego poziomu ekspozycji mieszkańców na pole elektromagnetyczne, a także wprowadzenia standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców i działanie implantów oraz bez wdrożenia właściwego systemu monitoringu natężenia PEM w środowisku. Ponadto autorzy petycji wnioskują, by radni zalecili zdemontowanie istniejących sieci Wi-Fi w szkołach tam, gdzie one istnieją i wykonanie nowych instalacji sieci komputerowych w oparciu wyłącznie o połączenia kablowe eternetowe bądź światłowodowe oraz by nakazali przełączanie na lekcjach telefonów komórkowych w tryb samolotowy i zakazali ich używania na przerwach poza celami związanymi z informowaniem rodziców lub w celach alarmowych. Ponadto Koalicja "Polska Wolna od 5G" żąda, by rada zobowiązała się do przeprowadzenia kampanii informacyjnych dla mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych związanych z PEM (telefon komórkowy, wifi i inne urządzenia bezprzewodowe).

Do sprawy odniósł się na sesji radny Tomasz Rędzikowski.

- Może dla niektórych to jest śmieszne, ale w związku z tą petycją mam pewne obawy. Wczoraj rozmawiałem z pewną panią, mimo że 90-letnią, to zapewniam państwa, że ona chce nadal żyć. Ma rozrusznik serca, jej syn jest lekarzem. Jeżeli rząd, czy to lewy, prawy, czy środkowy, wprowadza z dnia na dzień rozporządzeniem, że podnosimy 100-krotnie dopuszczalne normy, to mnie się krew gotuje - mówił radny. - Jeżeli ktoś ma rozrusznik serca, a w petycji czytamy, że są obawy, czy to pole nie będzie zakłócało jego pracy, że firmy ubezpieczeniowe nie biorą odpowiedzialności za powstałe uszczerbki na zdrowiu, to ja mam naprawdę wiele wątpliwości. Może bym nie szedł tak daleko, jak tu w petycji jest, żeby demontować wifi, ale to zwiększanie norm promieniowania elektromagnetycznego, to naprawdę mnie trochę przeraża.

Radny wspomniał przy okazji także o szczepionce na koronawirusa.

- Jeżeli za kilka miesięcy będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi, to ja bym tak trochę z ostrożnością do tego podchodził, żeby się tak chętnie na to szczepić. Nie mówię, że jestem przeciw, ale poczekałbym po prostu na konkretne wyniki badań - zaznaczył.

Ostatecznie jednak Rada Miasta niemal jednogłośnie (wstrzymali się tylko Robert Feliniak, wspomniany Tomasz Rędzikowski oraz Krystyna Tomczak i Agnieszka Wyroślak) zagłosowała za pozostawieniem petycji bez rozpatrzenia i jedynie przekazaniem jej do prezydenta oraz instytucji, o których w petycji jest mowa. Dlaczego?

- Z mojej opinii wynikało, że rada w pewnym tylko zakresie jest właściwa do rozpatrzenia tej petycji, ale nie może jej rozpatrywać ze względu na braki formalne, które petycja zawiera - wyjaśniła obecna na sesji prawnik.

- Zgodnie z ustawą o petycjach muszą być wskazane te wszystkie podmioty, które taką petycję kierują. W tej petycji nie było wskazanych podmiotów - doprecyzował radny Paweł Markiewicz. - Ze względu na te braki formalne petycja została w części bez rozpatrzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (28)
 • rok temu | ocena +1 / -1

  endriu

  Ciekawe, czy lokalny sanepid ma wiedze i sprzet do dokonywania pomiarow natezenia pola

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Fg

  Do Pana Tomasza ! Powiem krótko DZIĘKUJĘ bo ludzie nie zdają sobie sprawy jakie zagrożenia niesie ze sobą ta technologia .Dzisiaj można to zatrzymać ale jutro już nie i nie bedzie to możliwe nigdy .To nie tylko działanie pól elektromagnetycznych ale totalna inwigilacja włącznie z możliwością zdalnego wyłączenia właśnie takiego rozrusz... Rozwiń

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Wojtek

   ależ bzdury

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Aa

  Po uruchomieniu 5G i tak będzie przeciążony nadajnik jak i 4G.

 • rok temu | ocena +11 / -11

  czyżby Duda miał trochę racji?

  Takie wyznania gejów można znaleźć w najnowszej Gazecie Wyborczej: "Chodziłem do warszawskich klubów dla gejów, płaciłem 60 złotych za wejście, otwierały się drzwi, a w środku około 60-100 facetów nago, rozmawiają, uprawiają seks, piją drinki przy barze. W klubie można było zostać na cały weekend, o ile się nie wysz... Rozwiń

 • rok temu | ocena +43 / -43

  Mów mi Panie Januszu

  Na 10 gospodarstw domowych w 9 znajduje się urządzenie zwane mikrofalówką. Wystarczy 1 minuta przebywania w pobliżu włączonego urządzenia aby człowiek został poczęstowany promieniowaniem jakie emituje nadajnik 5G przez 3 lata. Warto dodać że nadajniki 4G i wzmocnione LTE generują pole o 12% mniejsze niż nadajnik 5G. Z takimi nadajnikami żyje... Rozwiń

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Fg

   Tu nie chodzi o moce tylko chodzi o transfer danych i możliwości zmiany częstotliwości to nie są zabawki to są militarne urządzenia

  • rok temu | ocena +3 / -3

   anonim

   Do ,,Mów mi Panie Januszu". Chciałeś się popisać ale Tobie nie wyszło. To żadna nowość o przypuszczeniach, że jakiekolwiek promieniowanie elektromagnetyczne odbiegające od promieniowania naturalnie występującego w naturze może mieć negatywne skutki na zdrowie istot żyjących. Rzecz w tym, że nie posiadamy technologii i metod co tyczy się... Rozwiń

  • rok temu | ocena +3 / -3

   ?

   w kilka minut komentarze krytyczne pochowane i 80 łapek w dół, ciekawe

   • rok temu | ocena +14 / -14

    Mów mi Panie Januszu

    Kilka minut? 80? Fanatyzm płaskiej ziemi, szkodliwości 5G i szkodliwość szczepionek za mocno komuś weszła :) na szczęście są mądrzy mieszkańcy Kutna którzy nie dają się ponieść fanatyzmowi.

  • rok temu | ocena +8 / -8

   Misio

   warto się dokształcić a nie demagogię uprawiać ale co się dziwić zapewne pracownik FIRMY TELEKOMUNIKACYJNEJ. Nie, nie żyjemy 15 lat z nadajnikami 5G bo dopiero w miastach ją uruchamiają a porównywanie z 4 G lub liniami energetycznymi to jest dopiero kosmos demagogia.To, że czegoś twoje oczy nie widzą nie znaczy, że tego nie ma. Uczciwie pros... Rozwiń

   • rok temu | ocena +15 / -15

    Mów mi Panie Januszu

    Czytanie ze zrozumieniem się kłania - nikt nigdzie nie napisał że sieć 5G istnieje 15 lat, tylko obecna sieć jaką jest 4G i LTE, dzieciaku. Pracownik firmy telekomunikacyjnej? A co ma do tego pracownik? Myślisz że pracownikowi takiej firmy zależy abyś korzystał z sieci 5G zamiast 4G? Jego praca się w tym nie zmienia i jest mu to obojętne, robi swoj... Rozwiń

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Mezik

  Wszczyscy radni są uzależnieni więc nic dziwnego

 • rok temu | ocena +33 / -33

  Polak

  I bardzo dobrze. Rada nie jest od zajmowania się głupotami. Co następne po strachu przed G5? Antyszczepionkowcy? Plaskoziemcy? Reptylianie? Czy inni foliarze będą chcieli żeby rada traciła czas na ich głupoty?

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Ooo

   Włóż se głowę w te antenę i się ciesz jaki jesteś mondry

  • rok temu | ocena +10 / -10

   Polak

   Bezpieczeństwo dzieci nazywasz głupotami jedź na onkologie dziecięcą tam zobaczysz swoją głupotę pozdrawiam

 • rok temu | ocena +7 / -7

  traki

  Skoro rada w pewnym tylko zakresie jest właściwa do rozpatrzenia tej petycji, to proszę podać kto tym tematem powinien się zająć, konkretnie?Mieszkańców to interesuje, imiennie osoba odpowiedzialna za decyzje o podkręcaniu częstotliwości i lokalizacji nadajników w razie spraw w sądzie? Wiecie, że rząd tak was załatwił, że można będzi... Rozwiń

 • rok temu | ocena +10 / -10

  Krzysztof

  Troska o społeczeństwo = ZERO. Skoro droga rada jest "za" , to oby wszyscy żyli długo i szczęśliwie :)

 • rok temu | ocena +9 / -9

  obserwator

  Mam tylko jedną teorię na ten temat -depopulacja !!!!!!

 • rok temu | ocena +19 / -19

  stop5G

  Szkoda, że o petycji nie ogłoszono wcześniej w mediach. Mieszkańcy mieliby co do powiedzenia na temat skutków ubocznych, złego samopoczucia i zdrowia, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w okolicach stacji bazowej na ul.Grunwaldzkiej gdzie maszty na tzw wieżowcu znajdują się w odległości mniejszej niż 500 m od kilkutysięcznego osiedla. Moż... Rozwiń

  • rok temu | ocena +1 / -1

   obserwator

   A wieża radiowa w Gąbinie!- dlaczego ją zniszczyli? GŁOŚNO BYŁO O SZKODLIWYM DZIAŁANIU!!!

 • rok temu | ocena +19 / -19

  Ghhjj

  Precz z 5g

 • rok temu | ocena +19 / -19

  RZYWY JASZCZOMP

  Kury przestaną się nieść,a krowy będą dawać czerwone mleko.Hołownia przestanie po dychu zbierać.Zgroza.

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Rt

   Śmiej się śmiej jeszcze zapłaczesz

  • rok temu | ocena +10 / -10

   ...

   A co dopiero będzie jak te maszty w końcu włączą!

  • rok temu | ocena +13 / -13

   sw

   U mnie kogut zaczął znosić jaja