Reklama

[WIDEO] Radni nie rozpatrzyli petycji przeciw 5G. ''Może to dla niektórych śmieszne, ale...''

Opublikowano:
Autor:

[WIDEO] Radni nie rozpatrzyli petycji przeciw 5G. ''Może to dla niektórych śmieszne, ale...'' - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rada Miasta zagłosowała za pozostawieniem bez rozpatrzenia petycji przeciwko 5G. Autorzy pisma podnosili temat negatywnego wpływu promieniowania na zdrowie oraz 100-krotnego zwiększenia przez ministra zdrowia jego dopuszczalnego limitu. Swoje wątpliwości wobec 5G wyraził tylko jeden z radnych.

Petycja trafiła do Rady Miasta pod koniec marca.

- Tysiące niezależnych badań naukowych potwierdzają, że niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla ludzi i środowiska - podkreślają autorzy petycji podpisujący się jako Koalicja "Polska Wolna od 5G". - Do udokumentowanych skutków zdrowotnych należą: uszkodzenia DNA, nowotwory, efekty neurologiczne/neuropsychiatryczne (w tym choroba Alzheimera, autyzm, ADHD i zaburzenia zachowania u dzieci), wzrost zjawiska apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki), rozszczelnienie bariery krew-mózg, problemy kardiologiczne, stres oksydacyjny/uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, zaburzenia układu hormonalnego, bezpłodność, poronienia, nadwrażliwość elektromagnetyczna (electrohypersensitivity – EHS) i wiele innych.

Podobne pisma trafiły do rad gmin w całej Polsce. Jak zaznaczają autorzy petycji, "technologia 5G spowoduje drastyczny wzrost ekspozycji na pola elektromagnetyczne, której nie da się uniknąć".

- Jak ludzie i inne organizmy żywe zareagują na eksperyment, jakim jest de facto wprowadzenie 5G, nikt nie jest w stanie dziś określić - zaznacza "Polska Wolna od 5G". - Mimo to operatorzy już uruchamiają tę technologię, lub jej testy, w wielu polskich miastach. Fale milimetrowe wymagać będą ogromnego zagęszczenia nadajników, które, zgodnie z wymogami technologii 5G, będą instalowane co 20-150 m na latarniach, słupach, przystankach i budynkach w całej gminie, w ciągu najbliższych kilku lat.

Petycja przytacza również rozporządzenie ministra zdrowia podnoszące 100-krotnie dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych z zakresu mikrofalowego w środowisku.

- Ministerstwo zlekceważyło przy tym opinie naukowców przeciwnych zmianom z tak znanych instytutów naukowych jak: Instytut Medycyny Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej i organizacji: Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych - wylicza Polska Wolna od 5G. - Na całym świecie rośnie opór wobec wdrażania bez konsultacji ze społeczeństwem nieprzebadanej technologii 5G, w wielu krajach zachodnich obywatele i organizacje pozarządowe pozywają władze centralne do sądu. Minister rządu regionu stołecznego Brukseli, Céline Fremault, zapowiedziała wstrzymanie wdrożenia 5G stwierdzając: "Mieszkańcy Brukseli nie są królikami doświadczalnymi, których zdrowie mogę sprzedać z zyskiem".

W związku z tym Koalicja "Polska Wolna od 5G" wniosła, aby Rada Miasta wyraziła swoje negatywne stanowisko wobec zwiększenia dopuszczalnego poziomu ekspozycji mieszkańców na pole elektromagnetyczne, a także wprowadzenia standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców i działanie implantów oraz bez wdrożenia właściwego systemu monitoringu natężenia PEM w środowisku. Ponadto autorzy petycji wnioskują, by radni zalecili zdemontowanie istniejących sieci Wi-Fi w szkołach tam, gdzie one istnieją i wykonanie nowych instalacji sieci komputerowych w oparciu wyłącznie o połączenia kablowe eternetowe bądź światłowodowe oraz by nakazali przełączanie na lekcjach telefonów komórkowych w tryb samolotowy i zakazali ich używania na przerwach poza celami związanymi z informowaniem rodziców lub w celach alarmowych. Ponadto Koalicja "Polska Wolna od 5G" żąda, by rada zobowiązała się do przeprowadzenia kampanii informacyjnych dla mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych związanych z PEM (telefon komórkowy, wifi i inne urządzenia bezprzewodowe).

Do sprawy odniósł się na sesji radny Tomasz Rędzikowski.

- Może dla niektórych to jest śmieszne, ale w związku z tą petycją mam pewne obawy. Wczoraj rozmawiałem z pewną panią, mimo że 90-letnią, to zapewniam państwa, że ona chce nadal żyć. Ma rozrusznik serca, jej syn jest lekarzem. Jeżeli rząd, czy to lewy, prawy, czy środkowy, wprowadza z dnia na dzień rozporządzeniem, że podnosimy 100-krotnie dopuszczalne normy, to mnie się krew gotuje - mówił radny. - Jeżeli ktoś ma rozrusznik serca, a w petycji czytamy, że są obawy, czy to pole nie będzie zakłócało jego pracy, że firmy ubezpieczeniowe nie biorą odpowiedzialności za powstałe uszczerbki na zdrowiu, to ja mam naprawdę wiele wątpliwości. Może bym nie szedł tak daleko, jak tu w petycji jest, żeby demontować wifi, ale to zwiększanie norm promieniowania elektromagnetycznego, to naprawdę mnie trochę przeraża.

Radny wspomniał przy okazji także o szczepionce na koronawirusa.

- Jeżeli za kilka miesięcy będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi, to ja bym tak trochę z ostrożnością do tego podchodził, żeby się tak chętnie na to szczepić. Nie mówię, że jestem przeciw, ale poczekałbym po prostu na konkretne wyniki badań - zaznaczył.

Ostatecznie jednak Rada Miasta niemal jednogłośnie (wstrzymali się tylko Robert Feliniak, wspomniany Tomasz Rędzikowski oraz Krystyna Tomczak i Agnieszka Wyroślak) zagłosowała za pozostawieniem petycji bez rozpatrzenia i jedynie przekazaniem jej do prezydenta oraz instytucji, o których w petycji jest mowa. Dlaczego?

- Z mojej opinii wynikało, że rada w pewnym tylko zakresie jest właściwa do rozpatrzenia tej petycji, ale nie może jej rozpatrywać ze względu na braki formalne, które petycja zawiera - wyjaśniła obecna na sesji prawnik.

- Zgodnie z ustawą o petycjach muszą być wskazane te wszystkie podmioty, które taką petycję kierują. W tej petycji nie było wskazanych podmiotów - doprecyzował radny Paweł Markiewicz. - Ze względu na te braki formalne petycja została w części bez rozpatrzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE