Wilki blisko siedzib ludzkich. Znów widziano je w naszych okolicach
Na początku XXI wieku wilki szare kojarzone były głównie z górami oraz z Puszczą Białowieską. Ich liczbę, według różnych źródeł, określano na 500-1000 osobników. To i tak dużo lepiej niż w fatalnych dla wilka latach 70-tych XX w., kiedy było ich chwilami mniej niż 100, ukrywających się w najbardziej niedostępnych ostępach Bieszczadów i Beskidu Niskiego.Wszystko zmieniło się w 1998 roku, kiedy to wilki zostały objęte ścisłą ochroną. Od tego czasu ich populacja zwiększyła się wielokrotnie i liczy obecnie ok. 2,5 tys. osobników, widywanych w wielu zakątkach kraju. Największe ich zagęszczenie odnotowuje się w Tatrach, Sudetach, Bieszczadach, Karkonoszach, Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Kampinoskiej.
Od kilku lat wilki widywane są również w okolicach Kutna. W listopadzie 2021 roku o obecności tych drapieżników alarmowali mieszkańcy pobliskiego Piątku, pojawiały się także informacje o osobnikach dostrzeżonych w Kterach i Witowie w powiecie kutnowskim.
Coraz częściej wilki spotykane są również w lasach na terenie powiatu gostynińskiego: ostatnio — w listopadzie — o kolejnych odnotowanych osobnikach donosiła wójt gminy Szczawin Kościelny.
W ostatnich dniach podobne doniesienia płyną z innej gminy w naszych okolicach.
- W związku z informacją od mieszkańców, wójt Gminy Łąck ostrzega przed wilkami, które pojawiły się na terenie naszej gminy. W przypadku napotkania wilka zaleca się zachowanie spokoju, ponieważ w większości przypadków zwierzę samo się oddali — informuje Urząd Gminy w Łącku — Prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności, szczególnie podczas spacerów w pobliżu terenów leśnych oraz o odpowiednie zabezpieczenie zwierząt domowych i gospodarskich — apeluje urząd.
Co zrobić w przypadku spotkania z wilkiem? Oto wskazówki
Warto pamiętać, że wilki, podobnie jak inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione, a zwłaszcza wtedy, gdy zostaną oswojone — dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.Jak zachować się w przypadku napotkania wilka? Poniżej wskazówki pracowników Lasów państwowych:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.