Reklama

Reklama

Wojewoda dał zielone światło. Gmina Żychlin otrzyma dofinansowanie na przewozy autobusowe

Opublikowano: 19 listopada 2020 18:01
Autor:

Wojewoda dał zielone światło. Gmina Żychlin otrzyma dofinansowanie na przewozy autobusowe - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia We wrześniu w gminie Żychlin doszło do zmiany formy prowadzenia komunikacji lokalnej, a z początkiem listopada gmina przejęła funkcję organizatora w zakresie przewozów autobusowych. Taka zmiana była niezbędna do uzyskania dopłaty z budżetu państwa w formie dofinansowania. Złożony przez Urząd Gminy wniosek rozpatrzony został pozytywnie.

Reklama

Początkowo planowano wprowadzenie nowej formuły organizacji transportu dopiero od 1 stycznia 2021 r. Związane to było z brakiem możliwości składania przez samorządy wniosków o dofinansowanie. Wojewoda Łódzki sprawił jednak samorządowcom sporą niespodziankę i ogłosił pod koniec października nowy nabór wniosków na dopłatę, którą można objąć ostatnie miesiące obecnego roku.

W dniu 17 listopada zawarta została umowa pomiędzy Wojewodą Łódzkim a Burmistrzem Gminy Żychlin na dofinansowanie przewozów autobusowych w miesiącach listopadzie i grudniu br.

W zależności od ostatecznego rozliczenia liczby kilometrów wykonanych przewozów, Gmina może uzyskać maksymalne dofinansowanie w wysokości do 58.384,80 zł.

Docelowa formuła organizacji transportu publicznego, została więc wprowadzona wcześniej niż zakładano, a koszty prowadzonej działalności uległy ponownemu obniżeniu. Koszty zakupu biletów miesięcznych obniżone zostały z kwoty 30.000 zł do 15.810 zł. Dopłata do dotacji jako udział własny wyniesie ok. 3.410 zł/m-c. Łączna wartość kosztów organizacji transportu publicznego i dowozu dzieci do naszych szkół zmniejszyła się do poziomu ok 19.220 zł. Ostateczna kwota zależeć będzie od miesięcznego rozliczenia wykonanych kilometrów. Skutkiem uzyskanej dotacji jest zmniejszenie ceny biletów komunikacji realizowanej przez Spółkę PKS w Gostyninie:

bilet jednorazowy – 1 zł (poprzednio 2 zł)
bilet miesięczny – 26 zł (poprzednio 50zł)
bilety miesięczne dla uczniów – 13,26 zł (poprzednio 25 zł)

Przy ocenie skutków finansowych przeprowadzonej reorganizacji dla budżetu gminy, przyjmuje się wartość kosztu za 1 wozokilometr. Jest to najbardziej mierzalny element wyliczeń w ramach realizowanych linii komunikacyjnych. W Gminie Żychlin udało się obniżyć tę wartość z poziomu ok. 9 zł/km do wysokości ok. 1,37 zł/km. Przed reorganizacją na terenie gminy istniały 2 linie autobusowe wykonujące ok 9.000 km/m-c, a obecnie funkcjonują 4 linie wykonujące ok 14.000 km/m-c.

Szacowana wartość budżetu w zakresie organizacji transportu publicznego (w tym dowóz dzieci do szkół) spadnie z poziomu rocznego ok. 960.000 złotych (wliczając występującą stratę), do wysokości ok 230.000 zł. Reorganizacji formy prowadzenia działalności w tym zakresie przynosi więc naszej Gminie znaczące oszczędności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (21)
 • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  czytelnik

  29.09.2020r w komunikacie gminy informowano, że wcześniej komunikacja wykonywała ok.8tys. km miesięcznie a PKS po przejęciu linii 13tys. km a koszt utrzymywania komunikacji wynosił rocznie ok.780tys. zł rocznie, a co do strat to skąd te liczby- proszę o podanie sprawozdania z działalności komunikacji. Teraz podano , że wcześniej wykonywano ok.9tys. km a PKS wykonuje obecnie 14tys. km miesięcznie- skąd takie rozbieżności w danych? Co do obecnych kosztów, które ponosi teraz gmina po otrzymaniu dotacji- wcześniej o nie gmina nie występowała, to nie wynoszą one 230tys. zł rocznie ale ok.421tys. zł. Ponieważ gmina płaci również prywatnemu przewożnikowi za bilety miesięczne dla 1200 uczniów , więc dlaczego gmina nie uwzględnia tych kosztów w łącznych kosztach utrzymania transportu. Co do biletów miesięcznych to nigdy dla wszystkich uczniów wcześniej ich nie było a teraz są tylko dlatego aby gmina jak i prywatny przewożnik mogli otrzymać dotację na przewóz osób. Interesujące jest również to skąd PKS ma dane osobowe 1200 uczniów i wykorzystuje je w celach biznesowych, dla zainteresowanych przekazywanie danych osobowych bez wiedzy zainteresowanych może stanowić naruszenie przepisów RODO- kto je udostępnił? W gminie brak odpowiedzi na to zapytanie?

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -2

   choinka

   Widzę, ktoś tutaj bardzo mądrze sie wypowiada.. aż żal czytać! Brednie, brednie i jeszcze raz brednie! Ciekawe skąd masz takie wnioski wyssane z palca? Bo czytając twe wypociny to nie mieści się w głowie jakie piszesz głupoty..

   • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

    czytelnik

    Wszystkie moje informacje oparte są na komunikatach zamieszczonych przez Gminę Żychlin .W związku z powyższym odsyłam zainteresowane osoby celem weryfikacji podanych informacji do Pana burmistrza celem wyjaśnienia zaistniałych wątpliwości co do podanych przez urząd informacji. Życzę merytorycznej rozmowy , która z pewnością zweryfikuje te dane. Pozdrawiam zainteresowane osoby

    • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

     choinka

     Wątpliwości mam ale co do informacji umieszczonych przez ciebie czytelniku. Nic takiego nie bylo napisane w komunikatach Gminy Żychlin. Wiec pytam skąd ty masz takie informacje?

     • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

      czytelnik

      Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem informacje podawane przez Gminę Żychlin, jak również zapoznać się z uchwałami rady gminy Żychlin, śledzić przebieg sesji rady gminy aby uzyskać takie dane. Jest to prosta matematyka , weryfikacja danych. A dla dociekliwych istnieje również możliwość wystąpienia do burmistrza w trybie dostępu do informacji publicznej celem uzyskania takich danych. Więc zachęcam do tego, każdego kto ma wątpliwości lub pragnie otrzymać informacje dotyczące funkcjonowania gminy i urzędu.

      • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

       choinka

       Wiele osób pracuje i ma co robić a widać komu się nudzi i sie interesuje tym co nie trzeba to tak na marginesie.. A pozatym nadal nie ma odpowiedzi na moje pytanie znakiem tego sam sobie zaprzeczasz czyli wymyślasz bzdety aby oczernić wiele osob narzeka na obecną komunikację a jest ona o wiele lepsza, dogodniejsza od poprzedniej no i obsługa pasażera bez porównania do poprzedniej komunikacji na wysokim poziomie.

       • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

        czytelnik

        Do wiadomości zainteresowanych, jak się nie jest inteligentnym to z pewnością nie potrafi się zweryfikować takich prostych danych. Rozumiem , ciężko jest bronić stanowisko burmistrza ,gdy się nie ma argumentów , zawsze można zwrócić się do urzędników gminy aby umieszczali w komunikatach prawdziwe dane. A co do obsługi pasażera, to ciężko obsługiwać pasażera, gdy w dobie pandemii wozi się powietrze i jeżdzi robiąc kilometry za które i tak gmina zapłaci! Więc życzę nadal dobrego humoru bo na facebook mieszkańcy mają niezły ubaw z obecnej komunikacji.

        • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

         choinka

         A ja mam ubaw z ciebie i twoich wypocin czytelniku glupoty piszesz az łzy ze śmiechu mi sie cisną do oczu

         • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

          czytelnik

          Prawda boli, łzy ciekną , że ktoś jest mądrzejszy i potrafi wytknąć władzy obłudę !

          • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

           choinka

           Zapewne jest wiele osób mądrzejszych od ciebie

           • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

            czytelnik

            Od ciebie na pewno JA !!!! ha ha

            • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -1

             choinka

             Raczej wątpię...

             • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -2

              czytelnik

              Mózg masz Rozumu brak- smutne

              • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

               choinka

               Chyba teraz piszesz sam o sobie drogi mądry czytelniku...

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  czytelniczka

  👍🏻

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  obserwator

  Widzę że wszyscy moi przedmówcy znają temat bardzo dogłębnie . To mi się podoba . Widać że mieszkańcy gminy Żychlin wiedzą co dzieje się na ich terenie . Fakt autobusy są bardzo duże i wożą powietrze , ale podatnik za wszystko musi zapłacić. Ciekawy jestem ile wzrosną podatki lokalne w 2021 roku. Może ktoś zacznie racjonalnie wydawać pieniądze z podatków .

 • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Drty

  Bo w tym wszystkim chodzi o to żeby kasa szła z naszych kieszeni. Przykład miesięcznych biletów, cała młodzież nie ważne gdzie mieszka ma bilet miesięczny, tylko autobusy dalej jeżdżą puste wystarczy że ktoś sprawdzi ilość pasażerów w autobusach liniowych i okaże się że jeżdżą one na pusto no może z dwoma pasażerami kierunek stacja pkp miasto, a proszę zwrócić że autobusy jeżdżą jeszcze w kierunku Orątek i Śleszyna no tam to dopiero chula wiatr i wieje pustkami. Jedynymi przewozami które są wykorzystane autobusy to kursy liniowo szkolne w czasie gdy szkoły działają stacjonarnie. Tylko zamysł tej komunikacji jest taki aby jak najłatwiejszym sposobem wyciągnąć kasę z kieszeni podatników. Dziwi mnie to że władze Żychlina tak bardzo forsuje pomysł tak zorganizowanych przewozów.

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  Tadek

  Proszę Państwa pod koniec września mój syn otrzymał bilet miesięczny na wrzesień, dodam tylko że mieszka 800m od szkoły a 900m od przystanku. Nikt w Szkole i Urzędzie nie jest w stanie wytłumaczyć tej sytuacji. To jest bicie piany i rozdawnictwo publicznych czytaj naszych, płacących podatki pieniędzy.

  • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   mieszkaniec

   Bilet miesięczny jest po to aby gmina otrzymała dotację do biletu, przewożnik wystąpi o dotację do kilometrów ? - dlatego na biletach są podane kilometry. Do tego autobusy jeżdżą sobie po wsiach , bo teraz już nie ma autobusów szkolnych tylko komunikacja liniowa. Czyli autobus jeżdżą i nie muszą nikogo wozić ,liczy się ilość przejechanych kilometrów, im więcej tym więcej kasy dla przewożnika. Tak się robi biznes na kilometrach

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -4

  mariano

  Zawsze autobusy były dopasowane do rozkładu jazdy PKP.Przyjazd autobusu na stację był 15 do 20 minut przed przyjazdem pociągu.Odjazdy były kilka minut po przyjeździe pociągu tak by pasażerowie mogli się przesiąść z pociągu na autobus. Średnia przyjemność czekać na pociąg lub odwrotnie na autobus godzinami na dodatek pod chmurką bo dworzec jest zamknięty.Wożenie powietrza tam i z powrotem jest bezsensowne a zatem cała ka komunikacja jest do d......Powinna być w takim stanie jak przed likwidacją należało tylko zainwestować raz na jakiś czas w mniejsze autobusy (mogły być używane) a nie jeździć starymi paliwożernymi rzęchami. Z resztą jakie miasto taki Gospodarz taka komunikacja.

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -5

  Drty

  Jak zwykle pan Burmistrz chwaląc swoje osiągnięcia załamuje rzeczywistość. Stara komunikacja nie miała dwóch lini, bo do tego dochodziły linie szkolne, te dwie linie nie robiły 9000 km.tylko dużo mniej, obecna komunikacja nie ma podpasowanych kursów do rozkładu PKP, Jeden rozkład na 3 miesiące, gdzie rozkład PKP zmienia się średnio co 2 miesiące, jeżdżą bez sensu na pusto po trasach tylko po to żeby nabić kilometry