reklama

Wspierają pokolenie 50+. Wywiad z Mariolą Grodnicką, prezes ARRK S.A.

Opublikowano:
Autor:

Wspierają pokolenie 50+. Wywiad z Mariolą Grodnicką, prezes ARRK S.A. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaAgencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim będzie realizować innowacyjny projekt „STAY. Wsparcie aktywności zawodowej osób 50+ w przedsiębiorstwie. Zdrowy i zmotywowany pracownik – zadowolony pracodawca”. Rozmawiamy z Mariolą Grodnicką, prezes ARRK S.A.

Co tak niezwykłego jest w tym projekcie?

Przede wszystkim istotny jest tu temat. Już najwyższy czas, by nie tylko dostrzec problem starzenia się naszego społeczeństwa, ale by podjąć wyzwanie, jakim niewiątpliwie jest to zjawisko. Według prognoz demograficznych w 2035 roku Polaków będzie o 28 proc. mniej niż w 2010 r. To bardzo dużo. Mówiąc wprost – będzie coraz mniej rąk do pracy. Co więcej, według aktualnych szacunków GUS w 2060 r. liczba osób w wieku produkcyjnym (rozumianym jako 20-64 lata) będzie niższa od ogółu osób w wieku nieprodukcyjnym. Naprawdę jest to ogromny problem. Wiele europejskich państw już od dawna pracuje nad stworzeniem rozwiązań, które mogłyby to niekorzystne zjawisko złagodzić. Jestem bardzo dumna z tego, że i my włączamy się w ten nowoczesny i jakże optymistyczny nurt myślenia. Cały projekt oparty jest bowiem na salutogenezie – koncepcji, która główny nacisk kładzie na profilaktykę zdrowia, zadowolenie, samorealizację..., a więc wartości niezwykle ważne i bardzo pozytywne.

Od samego myślenia sytuacja raczej nie zmieni się…, czemu konkretnie ma służyć projekt STAY? Jaka jest w nim rola Agencji?

To prawda, że samo myślenie to za mało, ale wypracowanie i wdrożenie nowatorskich rozwiązań, służących utrzymaniu aktywności zawodowej osób w wieku 50+ zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie Polski to już będzie bardzo dużo. Jednak, by taki ambitny cel osiągnąć, to właśnie od myślenia trzeba zacząć. Tak naprawdę bardzo ważne jest to, by zacząć rozmawiać o przyszłości, także w kontekście gospodarki i jej współzależności od kondycji Polaków.

Bez zmiany postaw i myślenia samych pracowników 50+ i ich pracodawców, bez położenia większego nacisku na działania aktywizujące, bazujące na wiedzy i doświadczeniu starszych pracowników, już za parę lat będziemy mieli na rynku pracy duże problemy.

Dlatego projekt STAY, który realizowany jest dzięki dofinansowaniu unijnemu, jest bardzo solidnie przygotowany pod względem merytorycznym. Liderem projektu jest Uniwersytet Łódzki, w projekcie mamy także zagranicznych partnerów: University of Newcastle Upon Tyne, Newcastle University Business School (Wielka Brytania) i Instituto de Soldadura e Qualidade (Portugalia). Koordynatorem projektu ze strony UŁ jest dr Justyna Wiktorowicz – pracownik naukowy z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Katedry Statystyki Ekonomicznej i Społecznej. Oczywiście nie jest jedynym naukowcem zaangażowanym w nasze przedsięwzięcie. Natomiast Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. jest jedynym krajowym partnerem Projektu.

Jakie będą najbliższe działania związane z projektem?

Zaczynamy od organizacji spotkań konsultacyjnych i eksperckich z przedstawicielami firm MŚP, które odbędą się na przełomie 2016 i 2017 r. Będzie też można wziąć udział w testowaniu wypracowanego Modelu i Pakietu STAY w formie jak najbardziej dostosowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i w atrakcyjnych szkoleniach. Już teraz zapraszam zainteresowane firmy do udziału w projekcie. Oczywiście będziemy o tej sprawie informować na bieżąco.

Pierwsze pozytywne reakcje na prezentację projektu można było zaobserwować 15 września podczas spotkania zorganizowanego dla członków Regionalnej Izby Gospodarczej w Kutnie i zaprzyjaźnionych firm przez ARRK S.A i Hotel Rondo. Jak inni reagują na to przedsięwzięcie?

Kolejnym ważnym dla nas krokiem, było ponadnarodowe spotkanie inaugurujące prace właściwe nad projektem. Odbyło się ono w dniach 18 – 19 października. Była to doskonała okazja do lepszego poznania się partnerów związanych z projektem STAY. Przybyli reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego, lidera projektu, ARRK SA i oczywiście goście z Wielkiej Brytanii i Portugalii. Newcastle University Business School (NUBS) z Wielkiej Brytanii reprezentował dr Matt Flynn - Dyrektor Centrum Badań nad Starszymi a Instituto de Soldadura e Qualidade (drugą co do wielkości firmę szkoleniowa w Portugalii) reprezentowała Catarina Miranda – Koordynator Prac Badawczo-Rozwojowych.

--------------------------------------

Zdjęcie dołączone do artykułu pochodzi ze spotkania ponadnarodowego. Na pierwszym uczestnicy spotkania ponadnarodowego - od prawej strony: dr Justyna Wiktorowicz - koordynator projektu, reprezentant UŁ, dr Matt Flynn - dyrektor Centrum Badań nad Starszymi Pracownikami z Newcastle University Business School (NUBS) z Wielkiej Brytanii; dr hab. Izabela Warwas - reprezentant UŁ; Izabela Krajewska-Ciska - reprezentant ARRK S.A.; Catarina Miranda - Koordynator Prac Badawczo - Rozwojowych z Instituto de Soldadura e Qualidade (ISQ) z Portugalii; Marta Kędzia - reprezentant UŁ; Marcin Gawłowski - reprezentant ARRK S.A.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo