reklama

Współkredytobiorca a poręczyciel kredytu - różnice

Opublikowano:
Autor:

Współkredytobiorca a poręczyciel kredytu - różnice - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDecydując się na kredyt gotówkowy bank zwraca szczególną uwagę na zdolność kredytową. Gdy ta jest zbyt niska, klient może spotkać się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego. W takiej sytuacji potrzebna może okazać się pomoc osób trzecich. Przedstawiamy różnicę pomiędzy współkredytobiorcą a poręczycielem.

Kim jest poręczyciel kredytu?

Poręczyciel nazywany jest również żyrantem, jednakże to określenie jest mniej popularne. Osoba poręczająca kredyt podpisując umowę zgadza się na spłatę całości lub części zadłużenia w przypadku, gdy główny kredytobiorca z różnych powodów przestanie spłacać swoje zobowiązanie względem banku. W takiej sytuacji kredytodawca, czyli bank, może żądać spłaty kredytu od poręczyciela.

Kredytobiorca posiadając zbyt niską zdolność kredytową lub negatywną historię kredytową może zostać poproszony przez bank o przedstawienie poręczyciela. Jego rola trwa do momentu, w którym zobowiązanie głównego kredytobiorcy zostanie w pełni spłacone.

Poręczyciel ma prawo wglądu do dotychczasowej spłaty zadłużenia. Bank nie ma prawa mu również odmówić, jeżeli ten poprosi o podanie wszystkich informacji na temat stanu spłaty kredytu. Kredytodawca ma obowiązek natychmiastowo powiadomić poręczyciela o tym, że kredytobiorca ma problemy ze spłacaniem swoich rat kapitałowo-odsetkowych.

Osobą poręczającą może zostać dosłownie każdy. Bank zweryfikuje taką osobę tak samo, jak swojego głównego klienta. Kredytodawcy zależy na tym, by poręczyciel w sytuacji kryzysowej kredytobiorcy był w stanie regularnie spłacać pozostałe zadłużenie.

Przy weryfikacji poręczyciela pod uwagę brane będą takie elementy jak:

  • Wiek,
  • Dochód netto,
  • Historia kredytowa w BIK,
  • Rodzaj umowy pracowniczej, na podstawie której zatrudniony jest poręczyciel;

Kim jest współkredytobiorca?

Drugim sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest podpisanie umowy z drugą osobą, którą nazywamy w takiej sytuacji współkredytobiorcą. Podobnie jak w przypadku żyranta, potencjalny współkredytobiorca zostanie dokładnie sprawdzony. Bank zwróci uwagę na jego dochody netto, typ umowy pracowniczej, historię kredytową oraz wiek. Taka osoba ma takie same prawa i obowiązki jak główny kredytobiorca. Razem z nim solidarnie odpowiada za całe zobowiązanie kredytowe. Po podpisaniu umowy kredytowej bank będzie wymagał spłaty kredytu tak samo od każdego z nich.

W sytuacji, gdy jeden z kredytobiorców przestanie wywiązywać się z zobowiązania finansowego względem banku to wtedy ciężar całej pracy spada na drugą osobę.

Współkredytobiorca a poręczyciel – jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy tymi dwiema osobami polega na tym, że poręczyciel w odróżnieniu od współkredytobiorcy nie jest zobowiązany do wspólnej spłaty zobowiązania wraz z kredytobiorcą. Żyrant jedynie poręcza, że w przypadku niezdolności do spłaty kredytu przez drugą osobę to na niego przejdzie całe zadłużenie i to on będzie musiał je spłacić. W przypadku podpisana umowy ze współkredytobiorcą zobowiązanie dzielone jest na dwie osoby.

Potrzebujesz kredytu gotówkowego? Sprawdź oferty na: direct.money.pl/kredytygotowkowe/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo