Podsumowanie akcji
Współpraca polegała na regularnej wymianie informacji dotyczących interwencji, wskazań osób które wymagały wsparcia, wolnych miejsc noclegowych. Podczas tegorocznej akcji ze schronienia w ogrzewalni skorzystało 140 osób, które były nie tylko mieszkańcami Kutna, ale też okolic. Z noclegowni skorzystało również kilku obcokrajowców.
Jak państwo wiecie na terenie naszego miasta nie ma jeszcze schroniska, ale mamy nadzieję że w przyszłości będzie. Na dzień dzisiejszy kierujemy osoby bezdomne poza nasz teren, podpisujemy umowy z innymi miastami, które dysponują schroniskiem i miejscem. - zwróciła uwagę Koordynator akcji Agnieszka Frontczak.
W 2023 roku do takich schronisk zostało skierowanych 11 osoób, w tym 2 osoby.
Koordynator Akcji Zima regularnie sprawdzała informacje o osobach bezdomnych oraz tych zagrożonych bezdomnością, wychłodzeniem i zamarznięciem w Kutnie, we współpracy z partnerami, co umożliwiło szybkie i odpowiednie działania. W stałym kontakcie była ze Strażą Miejską, Komenda Powiatową Policji oraz pracownikami socjalnymi.
Inną formą wsparcia był gorący posiłek, którym są objęte osoby w kryzysie bezdomności. Podczas tej edycji zostało zatwierdzonych 39 decyzji o takiej formie wsparcia. Dla wszystkich jednak była przygotowywana gorąca zupa. Takich porcji jedzenia zostało wydanych ponad 1300.
Wraz ze strażą miejską odbyło się 18 objazdów na teranie miasta, gdzie mogły przebywać bezdomni w celu pomocy im. W większości sprawdzane były pustostany, których w ciągu ostatnich lat jest coraz mniej i są lepiej zabezpieczane niż kiedyś.
Przypomniano również że takie osoby korzystały z formy pomocy jaką jest zasiłek. Takich decyzji wydano 72. Pieniądze były wydane na zakup żywności, odzieży, obuwia. W większości jednak zasiłek posłużył na pokrycie kosztów leczenia różnych urazów. Wydano 12 decyzji na zasiłek okresowy, 17 na zasiłek stały (do niego potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności). Zatwierdzono też 9 decyzji dotyczących prawa do świadczenia o opiekę zdrowotną ze środków publicznych.
Od 4 lat na teranie miasta są też mieszkania wspomagane, które zostały utworzone w 2020 roku. Wszystkie osoby chcące wyjść z bezdomności mogą złożyć wniosek aby otrzymać takie mieszkanie tymczasowe. Takich od momentu otwarcia mieszkań skorzystło 7 osób. - dodała Koordynator Agnieszka Frontczak.
Akcja Zima 20023/2024 przebiegła z dużym sukcesem. Od 1 października 2023 roku nie zanotowano przypadków śmiertelnych z powodu zamarznięcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.