Potrzebna większa świadomość nt. autyzmu
Dzisiaj w Kutnie w hotelu Awis zorganizowano debatę lokalną „Szkoła bez barier - jak tworzyć przyjazne przestrzenie edukacyjne dla uczniów i uczennic w spektrum autyzmu, z neurotrudnościami i własnymi potrzebami".
Organizatorami wydarzenia są Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Fundacja Pro Aperte, oraz Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Pro Aperte.
- Debata dotyczy barier w edukacji i tego, jak tworzyć przyjazne przestrzenie edukacyjne dla uczniów i uczennic w spektrum autyzmu, neurotrudnościami, oraz własnymi potrzebami. Będziemy zbierać pomysły z kilku obszarów – mówi Przemysław Saczuk, prezes fundacji Pro Aperte.
Debata przewidywała, że swoimi spostrzeżeniami będą dzielić się reprezentanci urzędu miasta w Kutnie i starostwa powiatowego, przedstawiciele szkół, oraz uczniowie w spektrum autyzmu i neurotrudnościami, czyli samorzecznicy Klubu Świadomej Młodzieży.
- Głosy z tych trzech przestrzeni mają spowodować uspójnienie ich w takim kontekście, żebyśmy wspólnie stwierdzili, jakie są pomysły na stworzenie przyjaznej przestrzeni, likwidację barier dla takich uczniów – podkreśla Przemysław Saczuk.
Jak wskazuje największym i obecnie najtrudniejszym do rozwiązania problemem jest kwestia świadomości odnośnie osób neuroróżnorodnych.
- To największa bariera. Po pięciu latach doświadczeń w prowadzeniu organizacji pozarządowej działającej w tym obszarze jestem stuprocentowo pewny, że potrzebna jest większa ilość szkoleń, edukacji zarówno kadry pedagogicznej, jak i decydentów właśnie w kontekście tematu osób neuroróżnorodnych – zaznacza prezes fundacji Pro Aperte.
Zwiększenie świadomości społecznej to problem na który zwracają uwagę także samorzecznicy z Klubu Świadomej Młodzieży przy fundacji Pro Aperte.
- Bez tego nic nie osiągniemy. Jak mamy działać na rzecz osób w spektrum autyzmu jeśli nie wiemy, czym jest spektrum autyzmu? Powinno się wprowadzić bardzo indywidualne podejście do takiego ucznia– zauważa Joanna Nolbrzak, samorzeczniczka Klubu Świadomej Młodzieży przy Pro Aperte.
Wskazuje również na konieczność stworzenia tzw. pokoi wyciszeń. Uważa, że szkoły powinny być przyjazne sensorycznie, czyli powinno się w nich unikać bodźców, które przeszkadzają.
- To m.in. dzwonki na przerwy i lekcje. Jako fundacja staramy się o ich wyciszenie. Przykładowo w Szkole Podstawowej nr 4 w Kutnie to już weszło, działa dość sprawnie. Liczmy, że tymi śladami podąży jak najwięcej szkół. Oczekuję, że szkoły będą otwarte na dialog z osobami w spektrum autyzmu, że po tej konferencji zostanie wprowadzonych jak najwięcej zmian na ich korzyść – mówi Joanna Nolbrzak.
Debata lokalna w Kutnie
- Mimo wszystko w większości mojej edukacji miałam raczej pozytywne doświadczenia. Ale to nie znaczy, że wszyscy takie mieli. Wiele osób nie jest w stanie samemu o tym powiedzieć. Jestem tu w ich imieniu. W szkołach są sytuacje, że nauczyciele nie rozumieją, że ta osoba potrzebuje chwilę odpocząć od tego, co ją otacza – dodaje Joanna Nolbrzak.
Debata była podzielona na kilka paneli. Pierwszym był zatytułowany „Szkoła bez barier – jak zadbać o potrzeby i zapewnić poszanowanie praw uczniów i uczennic w spektrum autyzmu i z neurotrudnościami”.
W programie znalazła się również rozmowa nt. pomysłów na szkołę, która jest przyjazna dla wszystkich.
Debata zostanie zwieńczona podpisaniem deklaracji wsparcia uczniów i uczennic w spektrum autyzmu, z neurotrudnościami i własnymi potrzebami edukacyjnymi.
W dzisiejszych rozmowach biorą udział m.in. przedstawiciele fundacji Pro Aperte, Społecznego Pogotowia Interwencyjnego przy fundacji Autism Team, inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia!, inicjatywy „Nasz Rzecznik”, samorzecznicy z Klubu Świadomej Młodzieży, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, czy placówek oświatowych z powiatu kutnowskiego, poradni psychologiczno-pedagogicznej, oraz starostwa i urzędu miasta.
Wydarzenie jest częścią cyklu debat Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w ramach programu Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej wspieranego przez National Democratic Institute.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.