reklama

Wybieramy szkolny plecak. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Opublikowano:
Autor:

Wybieramy szkolny plecak. Na co zwracać uwagę przy zakupie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Wybieramy szkolny plecak. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór plecaka do szkoły to, wbrew pozorom, nie lada wyzwanie. Od modelu oraz designu, na jaki się zdecydujecie, zależy czy Wasze dziecko nie nabawi się wad kręgosłupa oraz jak będzie się czuć wśród rówieśników. Na co powinniście zwracać uwagę podczas zakupów? Wybrać plecak ze stelażem, wzmacnianymi plecami, na jedno ramię czy tradycyjny tornister? Podpowiadamy, jaki model będzie najlepszy dla pierwszaków, a jaki dla licealistów.

Jaki plecak do szkoły?

Sierpień to czas wzmożonych poszukiwań wyprawki szkolnej. Ostatni dzwonek przed rozpoczęciem roku intensywnej nauki, do którego należy dobrze się przygotować. Sam wybór zeszytów i akcesoriów do pisania nie powinien być problematyczny, bo sklepowe półki uginają się pod ich ciężarem. Jednak o ile w kwestii przyborów papierniczych największy dylemat pojawia się w momencie rozstrzygania czy dziecko będzie pisać długopisem niebieskim czy czarnym, o tyle plecaki sprawiają nieco więcej kłopotu.

Plecaki szkolne i ich poszukiwania mogą się okazać największym wyzwaniem podczas wspólnych przygotowań do szkoły. Zarówno dla uczniów, jak i rodziców, bo każda strona ma swoje wizje i własne wymagania. Dla Waszego dziecka najistotniejszymi elementami będą kształt, kolor oraz marka. Im bardziej trendy, tym lepiej. Jednak pełni sił witalnych młodzi niemal nie zwracają uwagi na parametry, które interesują rodziców. A dla nich najważniejsze są poręczność, dopasowanie do pleców, wielkość, a także dodatkowe ułatwienia użytkowania.

Jak zatem wybrać plecaki idealne, które nie wywołają bolesnych dolegliwości bólowych po kilku godzinach noszenia, a przy tym zadowolą też drugą stronę: będą odpowiednio dopasowane kolorystycznie i zgodne z powszechnymi trendami? Sprawdź odpowiedzi w naszym poradniku.

Plecak, tornister, torba: jakie są rodzaje plecaków

Z roku na rok plecaki szkolne się zmieniają. Producenci dodają do nich coraz nowsze rozwiązania, mające ułatwić codzienność ucznia. Spośród setek wzorów przyciągających spojrzenia, musicie znaleźć model, który pogodzi wymagania rodziców i dzieci. Pamiętajcie: nie warto uszczęśliwiać pociechy na siłę. W końcu to nie Wy będziecie nosić plecak przez cały rok. Waszą rolą jest pomoc w doborze modelu, który optymalnie rozłoży ciężar, bez zbytniego obciążania kręgosłupa i pomoże utrzymać porządek wewnątrz. Wybór designu pozostaw w rękach dziecka.

W sklepach dostępne są zarówno najzwyklejsze, lekkie modele, jak i bardziej masywne plecaki szkolne. Te najmodniejsze nie zawsze są jednak najbezpieczniejsze, dlatego postarajcie się znaleźć kompromis pomiędzy estetycznym wyglądem a praktycznością. Najmniej obciążające są plecaki ze wzmocnieniami bądź ze stelażem, który można swobodnie ciągnąć za sobą lub prowadzić obok, podobnie jak walizki. Zwróćcie jednak uwagę na liczbę kółek. Nie zawsze bowiem ciągnięcie wyładowanego po brzegi plecaka będzie wygodne, szczególnie dla pierwszorocznych.

Alternatywą dla plecaków są tradycyjne, odpowiednio usztywniane tornistry. Przy wyborze produktu tego rodzaju, należy dopasować je do pleców dziecka. Zbyt duży model może wpijać się w ciało, powodować nagminne pochylanie do przodu i skutkować wieloma wadami postawy. W zależności od tego, jakie rozwiązania proponuje szkoła Waszego dziecka, warto rozejrzeć się także za torbą. To niezłe rozwiązanie dla uczniów, których książki pozostają w szafkach. Pamiętajcie jednak, by była noszona raz na jednym, a raz na drugim ramieniu. Sporą ofertę plecaków, które warto zobaczyć, ma Empik.com pod linkiem: https://www.empik.com/papiernicze/plecaki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka dla dziecka

Niezależnie od tego, czy wybierzecie plecaki, tornistry czy też torby, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. W dużej mierze będą one decydować o komforcie Waszego dziecka przez cały okres chodzenia do szkoły. O jakie parametry chodzi i co powinieneś sprawdzić podczas zakupu?

  1. Waga – czyli najważniejszy parametr. Możecie wybrać dowolne plecaki dla dzieci, z dodatkowymi usprawnieniami w postaci stelażu czy usztywnień, ale musi on pozostawać lekki. Ostateczna waga szkolnego plecaka (wraz z całym ekwipunkiem) nie powinna przekraczać 10% masy ciała ucznia w wieku do 13 lat, a powyżej tego wieku – 15%. Na rynku znajdziecie wiele ultralekkich modeli, jak również opcje ważące nawet niemal 3 kg, dlatego przed zakupem podnieście go kilka razy i załóżcie na plecy swoje i dziecka. Jeśli macie możliwość zważcie wybrany plecak, np. za pomocą wagi turystycznej.

  1. Pojemność – to także niezwykle istotny parametr. Im mniejsze plecaki szkolne, tym też mniejsze możliwości. Zeszyty i podręczniki mogą mieć wymiar A4, który powinien swobodnie mieścić się w kupowanym modelu. Optymalna jest pojemność w granicach 10 l.

  1. Usztywnienia pleców – są sprzyjające, tak podczas dźwigania małego, jak i większego ciężaru. Dzięki nim dziecko prostuje się, co zapobiega wielu niebezpiecznym schorzeniom kręgosłupa.

  1. Oddzielna kieszeń na kanapkę – szczególnie istotna w przypadku rozkojarzonych maluchów, które na ogół nie zwracają uwagi na to, gdzie odkładają swoje jedzenie. Osobna przegródka czy kieszeń na kanapki ułatwi utrzymywanie czystości wewnątrz plecaka i zapobiegnie brudzeniu podręczników oraz zeszytów.

  1. Oddzielna kieszeń na picie – to akurat udogodnienie zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów. Daje szybki dostęp do napoju i minimalizuje ryzyko zalania wnętrza plecaka wraz z całą jego zawartością.

  1. Odblaski – starsze dzieci mogą się nieco buntować. Uważają, że są na tyle duże, że doskonale poradzą sobie na przejściu dla pieszych. Odblask sprawi, że Wasze dziecko zawsze będzie widoczne – nawet w nieoświetlonych miejscach. Warto potraktować go jako przydatny gadżet, który może pełnić także funkcję dekoracyjną — wystarczy dobrać odpowiedni model.

  1. Pas biodrowy i pas na piersi – to kolejne udogodnienia, które pozwalają uniknąć wad postawy i poczucia dyskomfortu. Dzięki nim plecaki dla dzieci są nie tylko bardziej stabilne (nie przesuwają się na boki, nawet podczas biegania), ale i pomocne w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo