Reklama

Reklama

Wybierasz się na wakacje za granicą? O tej zmianie musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Wybierasz się na wakacje za granicą? O tej zmianie musisz wiedzieć  - Zdjęcie główne

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące powrotów do Polski z zagranicy. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od wczoraj (10 lipca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące powrotów do Polski z zagranicy. Zatem jeśli planujecie w najbliższym czasie wyjazd lub jesteście w jego trakcie, koniecznie musicie się z nimi zapoznać. Co takiego się zmieniło?

Reklama

Elektroniczna karta lokalizacji

Piotr Wawrzyk, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ogłosił, że w tę sobotę weszło w życie zmienione rozporządzenie, które modyfikuje zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

Zmiana dotyczy konieczności wypełnienia przez podróżnych elektronicznej karty lokalizacji. Dokument trzeba wypełnić przed wjazdem do Polski. Wawrzyk zaznaczył jednak, że jeśli wypełnienie karty elektronicznie nie będzie możliwe, personel pokładowy w samolotach będzie rozdawał i zbierał karty wypełnione odręcznie przez pasażerów.

- Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej pod względem epidemiologicznym, pandemicznym - mówił.

Więcej osób zwolnionych z kwarantanny 

Kolejną zmianą jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z 10-dniowej kwarantanny – zaznaczył przedstawiciel MSZ.

Jak potwierdził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski głównie chodzi tu o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży. Możliwe jest także to, że w przyszłości również inne kraje dołączą do tego grona. Wszystkie szczegóły zostaną oficjalnie potwierdzone w przyszłym tygodniu. 

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej i osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Inne zasady dla zaszczepionych

Wszystkie przepisy odnośnie kwarantanny dotyczą tylko osób niezaszczepionych. 

- Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną – podkreślił wiceszef MSZ - Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. 

Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami, obowiązują od soboty 10 lipca.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE