reklama
reklama

Wybiła godzina "W". Kutno uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybiła godzina "W". Kutno uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
117
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaMieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele urzędów, instytucji i służb mundurowych - wszyscy zgromadzili się dziś tłumnie na cmentarzu parafialnym w Kutnie, by wspólnie upamiętnić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
reklama

Obchody poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny w kaplicy cmentarnej. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 17:00, dokładnie 79 lat po wybuchu zrywu niepodległościowego w Warszawie. Właśnie w godzinę "W" w Kutnie zawyły syreny upamiętniające tamte wydarzenia.

Komendant Hufca ZHP Kutno dał sygnał do wciągnięcia flagi państwowej na maszt, a Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie odegrała Mazurek Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał prezydent Zbigniew Burzyński.

- We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było jednym z największych zrywów niepodległościowych na terenach okupowanych Europy podczas II wojny światowej. Powstanie planowane na zaledwie kilka dni, trwało dwa miesiące - przypomniał prezydent -  Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia, stanęły do walki z regularną armią niemiecką, wspartym artylerią i lotnictwem. Oprócz żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji Polski Podziemnej, w powstaniu licznie wzięła udział ludność cywilna, która organizowała szpitale i punkty pomocy medycznej. Walczyli wszyscy - mężczyźn, kobiety i dzieci.

reklama

Niestety, Polacy pozbawieni wsparcia sojuszników, byli skazani na porażkę. Pomoc na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Mimo to przez 63 dni stawiali dzielnie czoło wrogowi. W tym czasie zginęło ponad 200 tys. powstańców. 

- Spotykamy się w miejscu pamięci narodowej, gdzie spoczywają prochy synów ziemi kutnowskiej, również walczących w obronie stolicy. W tym miejscu przywołujemy pamięć wybitnych postaci związanych z Kutnem. Żyjącego jeszcze prof. Leszka Żółkowskiego, pseudonim "Antek", byłego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; wspominamy zmarłego przed kilku laty pułkownika Zdzisława Machera, pseudonim "Jurant", zasłużonego lekarza, wieloletniego członka Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie. Przypomnę, że po wojnie w Kutnie i na terenie ziemi kutnowskiej zamieszkało około 100 bohaterskich powstańców warszawskich. Dziś chylimy czoło przed nimi wszystkimi i innymi powstańcami Warszawy oraz cywilnymi ofiarami powstania. Nawet w obliczu śmierci, klęsk i zniszczenia, ich duch patriotyzmu pozostał niezwyciężony. Jesteśmy im wdzięczni za wielki dar wolności, z którego możemy dziś korzystać. Chwała bohaterom, mieszkańcom i powstańcom walczącej Warszawy. Cześć ich pamięci! - powiedział Zbigniew Burzyński. 

reklama

Po przemowie prezydent, modlitwę za poległych powstańców zmówił proboszcz parafii św. Wawrzyńca, Jerzy Swędrowski. Następnie mieszkańcy wysłuchali występu harcerek Hufca ZHP Kutno. Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje kwiatów pod tablicą poległych za wolność ojczyzny. 

Warto dodać, że w godz. 15.00 - 17.00 na placu Piłsudskiego wystawiona była specjalna diorama powstańcza, przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne "Pułk 37". Organizatorami dzisiejszych obchodów byli: Kutnowska Rada Pamięci Narodowej, Prezydent Miasta Kutno i Komendant Hufca ZHP Kutno. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama