reklama
reklama

Wybiła Godzina "W". Kutnowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybiła Godzina "W". Kutnowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
104
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDzisiaj na cmentarzu parafialnym w Kutnie mieszkańcy oraz przedstawiciele władz zebrali się, aby wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie 80 lat temu mieszkańcy Warszawy wzięli do rąk broń, walcząc heroicznie przeciwko niemieckiemu okupantowi. O godzinie 17:00 w Kutnie rozległy się syreny, które miały uczcić pamięć bohaterów powstania.
reklama

Syreny zawyły

Mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele urzędów, instytucji i służb mundurowych - wszyscy zgromadzili się dziś tłumnie na cmentarzu parafialnym w Kutnie, by wspólnie upamiętnić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości poprzedziła  msza święta w intencji ojczyzny.

Obchody rozpoczęły się od wycia syren alarmowych punktualnie o godzinie 17:00, w momencie, gdy w Warszawie, w Godzinę „W” w 1944 roku rozpoczęły się walki o wolność.

Słowo o wielkim znaczeniu wydarzenia wygłosił Zbigniew Wdowiak, który podkreślił, jak ważne jest, aby pamiętać o powstańcach oraz ich heroicznej walce.

reklama

 - Powstanie warszawskie jest dla nas bardzo ważne. I zawsze rodzi się pytanie o fenomen tego powstania. I po pierwsze było to powstanie, które było największym powstaniem miejskim pod okupacją niemiecką. Była to odpowiedź polaków na brutalne 5 lat niemieckiej okupacji. Odpowiedź na egzekucje, represje, łapanki, terror, eksploatację gospodarczą, niszczenie polskiej kultury, a przede wszystkim odpowiedź na śmierć milionów polaków.

Przypominał również o mieszkańcach Kutna, którzy brali udział w tym zrywie. Choć oficjalnie wymienia się około 100 uczestników, to rzeczywista liczba kutnowskich bohaterów jest znacznie wyższa.

reklama

W trakcie ceremonii orkiestra zapewniła oprawę muzyczną, a po modlitwie za poległych powstańców, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy oddali życie za wolność. Był to moment refleksji i pamięci. 

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było jednym z najważniejszych zrywów niepodległościowych na terenach okupowanej Europy podczas II wojny światowej. Planowane na kilka dni, trwało ostatecznie 63 dni.  Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia, stanęły do walki z regularną armią niemiecką, wspartym artylerią i lotnictwem. Oprócz żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji Polski Podziemnej, w powstaniu licznie wzięła udział ludność cywilna, która organizowała szpitale i punkty pomocy medycznej. Walczyli wszyscy - mężczyźni, kobiety i dzieci. Pomimo z całą pewnością heroicznych wysiłków, powstańcy nie otrzymali oczekiwanego wsparcia sojuszników, a ich walka, choć inspirująca, zakończyła się tragedią – ponad 200 tys. ludzi straciło życie.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama