reklama
reklama

Wyjątkowe święto niedaleko Kutna. Zaplanowano atrakcje dla całych rodzin [PROGRAM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyjątkowe święto niedaleko Kutna. Zaplanowano atrakcje dla całych rodzin [PROGRAM] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaO Skansenie w Maurzycach informowaliśmy już na łamach naszego portalu. To wyjątkowe miejsce na weekendową wycieczkę dzieli od Kutna około pół godziny jazdy samochodem. Jeśli nie macie jeszcze planów, warto wybrać się tam w ciągu najbliższych dni. Szczególnie polecamy odwiedzić skansen w niedzielę (18 czerwca). Dla turystów zaplanowano wówczas wyjątkową imprezę.
reklama

Sobótki w Skansenie w Maurzycach. Co w programie?

Skansen w Maurzycach zaprasza na Sobótki, które odbędą się tam w niedzielę, 18 czerwca w godz. 12.00 – 18.00. Turyści będą mieli okazję poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, usłyszeć pieśni obrzędowe czy upleść własny wianek z żywych roślin. Będzie można również uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, spróbować świeżo pieczonych podpłomyków oraz odnaleźć kwiat paproci.

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich związane z przesileniem słońca podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycyjnie w Łowickiem ten dzień rozpoczynał cykl zwyczajów letnich. 

reklama

- W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Miało to zapewnić urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne - informują organizatorzy. 

Program:

Od 12.00 do 16.00:

reklama

  • warsztaty florystyczne (wicie wianków)
  • warsztaty papieroplastyczne (kwiaty bibułowe)
  • konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
  • pieczenie podpłomyków
  •  wystawa „Poszli nasi w bój bez broni…” (w budynku plebanii)
 

12.00 i 14.30 – oprowadzanie po skansenie (przewodnik będzie czekał przy kasie)

16.30 – występ Chóru „Canticum” i formacji tanecznej „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy

reklama

18.00 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię  –  ceremonia puszczania wianków na wodę

Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do skansenu.

Skansen w Maurzycach: zabytki, godziny otwarcia

W Maurzycach znajduje się ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę.

W skansenie znajdziemy małą architekturę – kapliczki, studnie i przydrożne krzyże. Zobaczycie, jak kiedyś wyglądały wnętrza domostw. Są budynki rzemieślnicze i ochrony przeciwpożarowej.

reklama

Na teren skansenu trafił zespół sakralny z Wysokienic złożony z drewnianej, jednonawowej świątyni datowanej na 1758 r. oraz dzwonnicy z 1774 r. Obok świątyni zlokalizowano budynek plebanii z Pszczonowa z przeł. XIX/XX w. Translokacja i renowacja obiektów była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łowicki Park Etnograficzny - godziny otwarcia:

01.05 - 30.09 - czynny codziennie w godz. 10.00 - 18.00, od godz. 18.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy)

01.04 - 30.04 i 01.10 - 31.10 czynny codziennie w godz. 10.00 - 17.00, od godz. 17.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy)

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama