Ciekawe zwierzęta od których trudno oderwać wzrok
W naszych okolicach wiele jest miejsce w których z bliska możemy przyjrzeć się wyjątkowym i często rzadkim zwierzętom. Jednym z nich jest położony na unikalnym i malowniczym obszarze ogród zoologiczny.
To miejsce blisko naszego miasta, a więc zdecydowanie warto je wziąć pod uwagę jeśli planujemy przykładowo weekendową wycieczkę.
- Naturalne środowisko wysokiej skarpy wiślanej stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków najrzadszych, prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych – mówią pracownicy ZOO Płock.
Kilka dni temu pokazali… świecące skorpiony. Skąd u tych stawonogów taka umiejętność? Wyjaśniają to ich opiekunowie.
- Czy widzieliście kiedyś świecącego skorpiona? Para skorpionów leśnych (Heterometrus silenus), która zamieszkała w naszym Herpetarium pięknie fluoryzuje w świetle lampy UV. W naturze gatunek ten zamieszkuje rejony Kambodży i Wietnamu, a zdolność świecenia prawdopodobnie ułatwia mu stwierdzenie, czy jest dostatecznie ciemno, by bezpiecznie wyjść na polowanie pod osłoną ciemności – komentują pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego.
Jak dodają jest to gatunek stosunkowo mało jadowity – ich siła jadu porównywalna jest z jedem pszczoły. To oznacza, że te skorpiony są narażone na konfrontacje z drapieżnikami.
W płockim ogrodzie zoologicznym co oczywiste zobaczymy nie tylko te wyjątkowe skorpiony. Personel ośrodka informuje, że hodowanych jest tam prawie 600 różnych gatunków zwierząt.
Wśród nich są okazy niezwykle cenne i rzadko spotykane w innych podobnych miejscach.
- Wiele z nich otrzymujemy w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem i naszej przynależności do Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA – European Association of Zoos and Aquariums) – dowiadujemy się od pracowników płockiego ZOO.
Podkreślają, że ich celem jest przekazanie publiczności idei ochrony dzikich gatunków zwierząt, ginących najczęściej w wyniku ograniczania ich naturalnych siedlisk, postępującego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także kłusownictwa i nadmiernej eksploatacji dóbr naturalnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.