Reklama

Reklama

Wyłudził od miasta kilkaset tys. zł. Zapadł wyrok w sprawie byłego prezesa MKS-u!

Opublikowano: śr, 1 lip 2020 11:54
Autor:

Wyłudził od miasta kilkaset tys. zł. Zapadł wyrok w sprawie byłego prezesa MKS-u! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sąd Okręgowy w Łodzi wydał dziś wyrok w sprawie wyłudzenia dotacji i narażenia finansów publicznych na uszczuplenie poprzez niezgodne z przeznaczeniem pobranie i wykorzystanie dotacji. Chodzi o byłego prezesa MKS Kutno, Zdzisława B., który miał dopuścić się przestępstw finansowych w okresie od grudnia 2013 r. do września 2014 r. Sądzia wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności, a także wysoką grzywnę i obowiązek naprawienia szkody wobec pokrzywdzonego, tj. Prezydenta Miasta Kutna. Wyrok nie jest prawomocny.

Reklama

Sprawa dotyczy dotacji przyznanych MKS-owi Kutno w latach 2013-2014. Klub nie rozliczył się z niemal 360 tys. zł otrzymanych od miasta na prowadzenie żeńskiej koszykówki oraz piłki nożnej młodzieżowej i seniorów (ta ostatnia to lwa część całej kwoty - przeszło 300 tys. zł).

Zdzisławowi B. przedstawiono dwa zarzuty:

 1. W okresie od 20 grudnia 2013 r. do 18 września 2014 roku w K. woj. łódzkie, reprezentując jako prezes MKS wspólnie z członkiem zarządu odpowiadającym w odrębnym postępowaniu, działając z góry powziętym zamiarem, w krótkich odstępach czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci uzyskania dotacji od Prezydenta Miasta K. dysponującego środkami publicznymi i udzielającego wsparcia finansowego na podstawie Uchwały nr. LIII/623/2010 Rady Miasta K. z dnia 26 października 2010 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego Miasta K. w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu celem realizacji ustalonych przedsięwzięć sportowych, wprowadził w błąd co do okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, warunkujących uzyskanie pomocy finansowej i przedłożył w toku postępowań realizowanych zgodnie z Zarządzeniem nr. 180/2013 Prezydenta Miasta K. z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie przedsięwzięć sportowych, na które przewiduje się dotacje celowe z budżetu Miasta K. w 2014 r., nierzetelne, pisemne wnioski zawierające kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji ustalonych przedsięwzięć podlegających pokryciu z dotacji, w wyniku czego doprowadził Prezydenta Miasta K. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 925.000,00 zł wobec udzielenia wsparcia finansowego na podstawie trzech wniosków z dnia 20 grudnia 2013 roku, tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.
 2. W okresie od 20 grudnia 2013 r. do 18 września 2014 r. w K. woj. łódzkie, reprezentując jako prezes MKS wspólnie z członkiem zarządu odpowiadającym w odrębnym postępowaniu, działając z góry powziętym zamiarem, w krótkich odstępach czasu, naraził finanse publiczne na uszczuplenie poprzez niezgodne z przeznaczeniem pobranie i wykorzystanie dotacji uzyskanej od Prezydenta Miasta K. dysponującego środkami publicznymi i udzielającego wsparcia finansowego na podstawie Uchwały nr. LIII/623/2010 Rady Miasta K. z dnia 26 października 2010 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego Miasta K. w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu celem realizacji ustalonych przedsięwzięć sportowych , w toku postępowań realizowanych zgodnie z Zarządzeniem nr. 180/2013 Prezydenta Miasta K. z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie przedsięwzięć sportowych na które przewiduje się dotacje celowe z budżetu Miasta K. w 2014 r., w ten sposób, że przedłożył nierzetelne, pisemne wnioski zawierające kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji ustalonych przedsięwzięć podlegających pokryciu z dotacji, czym uszczuplił finanse publiczne w łącznej kwocie 925.000,00 zł wobec udzielenia wsparcia finansowego na podstawie trzech wniosków z dnia 20 grudnia 2013 roku; tj. o czyn z art.82 § 1 kks w zw. z art. 6 § 2 kks w zw. z art. 37 §1 pkt 1 kks.

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2020 roku Sąd Okręgowy w Łodzi uznał oskarżonego Zdzisława B. za winnego dokonania czynu opisanego w pkt. 1 aktu oskarżenia, wypełniającego dyspozycję art. 286 § 1 kk i art. 294 § 1 kk i art. 297 § 1 kk w związku z art. 11 § 2 kk i art. 12 § 1 kk z tym uzupełnieniem, że łączna wartość środków wydatkowanych niezgodnie z celami udzielonej dotacji wynosiła łącznie 367.840,20 zł i za to na podstawie art. 294 § 1 kk w związku z art. 11 § 3 kk, art. 33 § 2 kk wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości sto stawek dziennych, przy czym jedna stawka dzienna grzywny wynosi osiemdziesiąt zł. Wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres lat pięciu.

Oskarżonego sąd uznał także za winnego dokonania czynu opisanego w pkt. 2 aktu oskarżenia wypełniającego dyspozycję art. 82 § 1 kks w związku z art. 6 § 2 kks w związku z art.37 § 1 pkt. 1 kks z tym uzupełnieniem, że łączna wartość środków wydatkowanych niezgodnie z celami udzielonej dotacji wynosiła łącznie 367.840,20 zł i za to na podstawie art. 82 § 1 kks w związku z art.38 § 1 pkt. 1 kks wymierzył mu karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności, a wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesił na okres lat pięciu lat.

W związku ze skazaniem za czyn opisany w pkt. 1 aktu oskarżenia na podstawie art. 46 § 1 kk orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego Prezydenta Miasta K. obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę kwoty 367.840,20 zł.

Na podstawie art.8 § 2 kks sąd ustalił, że wykonaniu podlegać będzie kara orzeczona w pkt. 1 niniejszego wyroku.

Wyrok nie jest prawomocny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)
 • rok temu | ocena +9 / -9

  Gaweł

  Hmmm... zdaje się, że swego czasu pewien urzędnik z ratusza przeprowadził tzw. audyt w MKS Kutno i wyszło mu, że wszystko jest niemal w idealnym porządku, finanse i rozliczenia, rachunki są OK a jedyną nieprawidłowością był brak kwitów za zakup kwiatków na kwotę bodaj ok. 900 złotych. W każdym razie taki przekaz jeśli się nie mylę (a ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Haha

  W końcu dobrali się Zdzichowi do czterech liter.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  mieszkaniec

  a ja jestem ciekaw czy kasjerka z u.m.kutno oddala juz cala kwote 185000 czy tez odwieszono kare.

 • rok temu | ocena +9 / -9

  Abc

  Kutno jest hojnym miastem

 • rok temu | ocena +20 / -20

  Ja

  A za basket kiedy wyrok,?. Jac ek S już jest po...s.. Y prokuratorek sypie ?

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Junior

  Szewc zawinił, kowala powiesili!

 • rok temu | ocena +8 / -8

  Obiektywnie mowiac

  To gdzie te pieniądze się podziały?

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Junior

   Zjedli piłkarze i ktoś jeszcze.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Fan

  Ciekawe z czego i ile odda??

 • rok temu | ocena +13 / -13

  RZYWY JASZCZOMP

  Finanse oczywiście bardzo ważne.Odnoszę jednak wrażenie,że sąd nie wziął pod uwagę wysokiej szkodliwości społecznej czynu.Najbardziej poszkodowani to kibice i sami piłkarze.Jakieś grosze może z niego ściągną,ale strat czysto sportowych nie da się naprawić.

 • rok temu | ocena +12 / -12

  miecz

  A kim jest ten drugi członek zarządu? Czy będzie informacja jak przebiega tamten proces?