Reklama

Reklama

Wyrok za łapówki i napaść na policjantów. Były szef kutnowskiej prokuratury skazany

Opublikowano: śr, 9 gru 2020 06:00
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Wyrok za łapówki i napaść na policjantów. Były szef kutnowskiej prokuratury skazany - Zdjęcie główne

Sąd Okręgowy w łodzi wydał wyrok w sprawie byłego prokuratora rejonowego w Kutnie | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Były prokurator rejonowy z Kutna usłyszał prawomocny wyrok kilku lat więzienia. Dodatkowo będzie musiał zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny i przez 10 lat nie będzie mógł pełnić funkcji publicznych, ani wykonywać tzw. zawodów zaufania publicznego.

Reklama

Przypomnijmy, że Sławomir E.  został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych i ostatni czas spędził w areszcie. W opinii Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej Sławomir E. miał naruszyć nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji oraz przyjmować korzyści majątkowe w sprawie kutnowskiej ubojni. Jak ustalono w toku śledztwa, członkowie grupy nawiązali z prokuratorem współpracę, która polegała na roztoczeniu nad nimi „parasola ochronnego". Za korzystne dla przestępców decyzje prokurator miał pobierać łapówki: między 2013 a 2015 rokiem miał otrzymać co najmniej 115 tys. zł.

Przed Sądem pierwszej instancji (Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście) oskarżony przepraszał za swoje zachowanie względem interweniujących policjantów. Nie przyznawał się jednak do przyjmowania korzyści majątkowych. Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego i uznał go za winnego popełnienia czterech czynów:

 • polegającego na przyjęciu w związku z pełnieniem funkcji publicznej prokuratora rejonowego pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 115.000 zł i wymierzył karę 5 lat pozbawienia wolności;
 • polegającego na naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Policji w związku z czynnościami służbowymi i wymierzył karę 8 miesięcy pozbawienia wolności
 • polegającego na znieważeniu funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem czynności i wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności;
 • polegającego na tym, iż groźbą bezprawną pozbawienia życia i zwolnienia z pracy zmuszał funkcjonariuszy Policji do zaniechania prawnych czynności służbowych w postaci zatrzymania, założenia kajdanek, doprowadzenia do placówki medycznej i wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności.

Sąd pierwszej instancji wymierzył oskarżonemu karę łączną 6 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, sąd orzekł wobec Sławomira E.: zakaz wykonywania zawodu prokuratora, sędziego, adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, doradcy podatkowego oraz innych zawodów związanych ze stanowieniem i stosowaniem prawa na okres 7 lat, przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa w kwocie 115.000 złotych. Od tego wyroku odwołała się zarówno prokuratura, obrona byłego szefa kutnowskich śledczych i sam Sławomir E.

Z kolei w poniedziałek – jak podają łódzkie media - zakończył się proces przed sądem drugiej instancji. Sąd Okręgowy w Łodzi wymierzył Sławomirowi E. karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Były szef prokuratury rejonowej w Kutnie został skazany na 6 lat więzienia, musi także zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny. Sąd podtrzymał również decyzję o przepadku 115 tysięcy złotych, które Sławomir E. miał przyjąć jako korzyść majątkową.

Oprócz tego E. przez 10 lat po opuszczeniu zakładu karnego nie będzie mógł wykonywać zawodu prokuratora, sędziego, adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, doradcy podatkowego oraz innych zawodów związanych ze stanowieniem i stosowaniem prawa.

Od wyroku przysługuje złożenie wniosku kasacyjnego. O sprawie napisał m.in. serwis wiadomości-lodz.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • rok temu | ocena +0 / -1

  Monika

  Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta. Nie jestem już podlotkiem, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: panieonline.pl/monia89

 • rok temu | ocena +0 / -2

  Wyrok wysoki, ale być może sprawiedliwy

  Pobił tych policjantów czy co bo taki wysoki wyrok. Powiem szczerze, że nie uwierzę, że pijany człowiek dałby radę dwóm policjantom którzy mają przy sobie gaz, kajdanki jakaś pałkę zapewne. Nie mi oceniać jak było, ale nie wierzę, żeby "naruszył ich nietykalność". Naubliżać to pewnie im naubliżał bo wiadomo pijany był. Ale za to nie powinno być kary. Wiadomo, że jak ktoś wstępuje do policji to powinien się z tym liczyć, że będą mu ubliżać. Jakby chciał, żeby go szanowano to by strażakiem został, a nie policjantem. Choć powiem szczerze, że są policjanci którzy swoim zachowaniem spowodowali to, że ludzie ich szanują. Szkoda tylko, że jest ich niewielu. Niestety spora grupa to chamscy aroganci.

 • rok temu | ocena +5 / -0

  Ja

  A kiedy zajmą się resztą zarządu basketu? Leczyć hemoroidy panowie będzie mniej bolało

 • rok temu | ocena +5 / -0

  leon

  No to będzie miał niewesoło.

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Gjgkgg

  Prokurator w więzieniu? W dodatku łapówkarz? Może mieć nieprzyjemnie... Albo z czasem to polubi :)

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Krawat

  Ale jaja:)

 • rok temu | ocena +9 / -0

  Prokuratura

  Mały wyrok i grzywna za taką funkcję jak pełnił