Reklama

Reklama

Wyższe mandaty i surowsze przepisy. Czekają nas duże zmiany na drogach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Wyższe mandaty i surowsze przepisy. Czekają nas duże zmiany na drogach - Zdjęcie główne

Wyższe mandaty i surowsze przepisy. Czekają nas duże zmiany na drogach | foto PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zapowiada się ciąg dalszy walki z piratami drogowymi. Po ostatnich doniesieniach o konfiskacie samochodu za jazdę po pijanemu, rząd zapowiada kolejne zaostrzenia kar w prawie o ruchu drogowym. Co się zmieni?

Reklama

Najważniejsze zmiany 

Pierwszym założeniem jest powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń OC z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych przez kierowcę wykroczeń. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawki ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe.

Rząd chce też umożliwić nakładanie wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wykroczenia. Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne, m.in. naruszanie praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej oraz naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższono też maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do aż 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym. Wzrośnie również wysokość mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, aż do 5 tys. zł.

Dłuższy okres kasowania punktów karnych

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych. Przypomnijmy, że obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmiana jest zatem spora. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Plaga pijanych kierowców

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE