Reklama

XII Ogólnopolski Festiwal Złoty Środek Poezji

Opublikowano:
Autor:

XII Ogólnopolski Festiwal Złoty Środek Poezji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ogólnopolski Festiwal Złoty Środek Poezji to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalno-poetycką mapę Polski. W tym roku spotykamy się w Kutnie po raz 12, żeby przez jeden czerwcowy weekend intensywnie doświadczać poezji – czytać, rozmawiać, grać, celebrować i przeżywać.Tegoroczny festiwal rozpoczniemy w Łódzkim Domu Kultury, debatą literacką pod hasłem: Poeta – zawód, przywilej, udręka?, którą poprowadzi Piotr Grobliński.Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2015 r. W tym roku na konkurs wpłynęło 64 debiutanckich zbiorów wierszy, z których jury w składzie Karol Maliszewski , Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba wybierze najlepsze.

Podczas Festiwalu odbędzie się także X Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, podczas którego każdy uczestnik będzie mógł zaprezentować swój nigdzie wcześniej niepublikowany wiersz. W obu konkursach organizator przewidział nagrody
finansowe.

Kluczowymi wydarzeniami tegorocznego Złotego Środka Poezji będą dwa projekty poetycko-muzyczne.

Pierwszym z nich jest koncert Fortuna plays Szymborska . To najnowszy projekt trębacza i kompozytora jazzowego Macieja Fortuny, który podczas kutnowskiego Złotego Środka Poezji będzie miał swoją polską prapremierę. Ten niepowtarzalny multimedialny pokaz poetycko-muzyczno-wizualny pozwoli na nowo usłyszeć nie tylko wiersze Wisławy Szymborskiej czytane przez nią samą (w projekcie wykorzystane zostaną materiały audiowizualne z archiwum poetki), ale też zobaczyć wizualizacje stworzone z jej słynnych kolaży. A wszystko to w oparciu o dźwięki trąbki, perkusji oraz elektronicznych urządzeń przetwarzania dźwięku.

Tak o projekcie piszą jego autorzy: Nagrania Wisławy Szymborskiej czytającej swoje wiersze zna niemal każdy. Co wydarzy się, gdy melodia jej głosu zostanie potraktowana dosłownie - gdy muzykę ściśle uzależni się od jej słowa, a ze składowych powstanie interaktywny wieczór poetycki?(…). To wyjątkowe połączenie muzyki i poezji, które pozwala wybrzmieć nie tylko słowom, ale również ich melodii. Maciej Fortuna gra Wisławę Szymborską wszystkim - szczególnie młodym, którzy mogą odkryć ją zupełnie na nowo.

Drugą propozycją tegorocznego Festiwalu jest projekt Katarzyny Groniec ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Groniec jest kolejną artystką, która odważnie i bezkompromisowo mierzy się z piosenkami poetki. Wyjątkowość ZOO polega przed wszystkim na tym, że Groniec bierze na warsztat te piosenki Osieckiej, które nie są powszechnie znane, dodatkowo w aranżacjach wykorzystując elementy elektroniki i mocno połamane dźwięki. Dzięki temu całość nabiera innego wymiaru i pozwala usłyszeć utwory Osieckiej na nowo. Kutnowski koncert Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej zbiega się z obchodzonymi w tym roku 80. urodzinami Agnieszki Osieckiej.

Trzecią muzyczną propozycją Złotego Środka Poezji jest koncert kutnowskiego zespołu SKALP L., poprzedzony promocją płyty Czysta poezja/ Brudny rock . Koncert odbędzie się w Moto Pub Garage.

Zapraszamy, bilety już w sprzedaży.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE