Reklama

Z Dąbrowic do Kancelarii Prezydenta RP

Opublikowano:
Autor:

Z Dąbrowic do Kancelarii Prezydenta RP - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP wójt Gminy Dąbrowice, Dorota Dąbrowska i Katarzyna Banasiak, przedstawicielka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowicach wzięły udział w spotkaniu poświęconym omówieniu problemów z funkcjonowaniem Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej na lata 2014-2020.Przypomnijmy, że program ten realizowany jest w gminie.

Spotkanie odbyło się w Warszawie, w poniedziałek, 23 listopada. Zaproszenie dla Dąbrowic wystosował Minister Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W kameralnym gronie dyskutowało blisko 20 osób z całej Polski. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli organizacji społecznych i charytatywnych m.in., z Markiem Borowskim, Prezesem Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności i Marzeną Pieńkosz-Sapiehą, Prezes Fundacji Bank Żywności w Lublinie. Uczestnicy spotkania podkreślali jak ważnym kryterium Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współpraca organizacji pozarządowych, z samorządami tak by jak najskuteczniej nieść wsparcie potrzebującym. Gmina Dąbrowice w tym zakresie wyróżnia się wyraźnie dzięki otwartości pani Wójt na zgłaszane potrzeby mieszkańców. W Kancelarii Prezydenta RP padło wiele ciepłych słów na temat sposobu organizacji programu w naszej gminie.

Przypomnijmy, że Gmina Dąbrowice korzysta ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej na lata 2014-2020 od kilku miesięcy. Do Dąbrowic przyjechały już cztery transporty żywności, a każda dostawa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

– Nasza gmina jest gminą typowo rolniczą. Sporo osób ma niskie dochody i dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać to wsparcie. To bardzo ważna inicjatywa. Dzięki dużemu zaangażowaniu, przychylności i umiejętności współpracy wielu osób w gminie, np. Klubu Kobiet Aktywnych, pracowników, stażystów Urzędu Gminy a także samych mieszkańców, którzy angażują się jako wolontariusze programu - udaje się nam docierać do tych, którzy tej pomocy rzeczywiście potrzebują – mówiła podczas spotkania Dorota Dąbrowska.

W odpowiedzi na zreferowanie sposobu organizacji programu pomocy żywnościowej w Gminie Dąbrowice posypały się słowa uznania za tak aktywny i integrujący sposób prowadzenia akcji.

– Gmina powinna być dumna z tego, że ma takiego wójta – podsumował wystąpienie Prezes Marek Borowski. – W uznaniu pracy wszystkich Państwa muszę zacytować słowa Wielkiego Polaka i Papieża św. Jana Pawła II, więc powtórzę za nim: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale, ten kto rozdaje, kto zdolny jest dawać” – dodał Marek Borowski, zwracając się już do wszystkich uczestników spotkania.

Zdaniem Grażyny Wereszczyńskiej, dyrektora Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta RP, sposób realizacji pomocy żywnościowej w Gminie Dąbrowice zasługuje na szczególne uznanie i propagowanie wśród innych samorządów w całej Polsce.

Przypomnijmy, że program będzie kontynuowany w Gminie Dąbrowice także w 2016 roku. Wśród artykułów żywnościowych przeznaczonych do rozdania dla wśród potrzebujących do tej pory znalazły się m.in.: cukier, mleko, ryż, dżemy, kasza, makaron, pulpety, olej, ser żółty i topiony, konserwy mięsne, płatki kukurydziane, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy a także sok jabłkowy i jogurt naturalny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE