Reklama

Z kim kutnianie biorą ślub? Kilkunastu Ukraińców, Filipińczyk, Irakijczyk i Wietnamczyk...

Opublikowano:
Autor:

Z kim kutnianie biorą ślub? Kilkunastu Ukraińców, Filipińczyk, Irakijczyk i Wietnamczyk... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Liczba małżeństw zawieranych w kutnowskim Urzędzie Stanu Cywilnego rośnie. Tak wynika z danych przekazanych nam przez biuro prasowe urzędu miasta. Warto dodać także pewną ciekawostkę – nie brakuje małżeństw zawieranych między obywatelami Polski a obcokrajowcami. Wśród nich znajdują się m.in. obywatele Iraku, Wietnamu, Nigerii i osiemnastu obywateli Ukrainy.

Statystyki prezentują się następująco – w 2015 roku w USC zawarto 263 małżeństwa. W kolejnym roku było ich nieznacznie mniej – 257. Z kolei w ubiegłym roku zawarto 279 małżeństw.

Na uwagę zasługuje fakt, że w kutnowskim Urzędzie Stanu Cywilnego z roku na rok rośnie liczba małżeństw zawieranych pomiędzy obywatelami Polski, a obywatelami innych krajów. I tak, w 2015 takich małżeństw zawarto 10, w kolejnym było ich 11. Natomiast w ubiegłym roku takich małżeństw zawarto już 15. Jak to wygląda w szczegółach? Obywatele jakich krajów brali ślub z Polakami bądź Polkami w kutnowskim USC? Obrazują to dane przekazane nam przez magistrat.

  • 2015 - 1 (Irak), 6 (Ukraina), 1 (Irlandia), 1 (Grecja), 1 (Bułgaria);
  • 2016 - 5 (Ukraina), 1 (Rosja), 1 (Włochy), 1 (Rumunia), 1 (Wielka Brytania), 1 (Holandia), 1 (Francja);
  • 2017 - 1 (Nigeria), 1 (Algieria), 1 (Wietnam), 1 (Filipiny), 7 (Ukraina), 2 (Kazachstan), 1 (Szwecja), 1 (Grecja).

Te dane jasno pokazują, że w Kutnie zauważalny jest trend, który dotyczy całego kraju. Polacy i Polki coraz chętniej zawierają małżeństwa z obcokrajowcami. Zdaniem badaczy, można oczekiwać, że w kolejnych latach liczba takich małżeństw wciąż będzie rosła. Dlaczego? Dla serwisu portalsamorzadowy.pl wyjaśnia to prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Główną przyczyną jest napływ imigrantów zarobkowych do naszego kraju. Badacz opiera się głównie na przykładzie obywateli Ukrainy.

Demograf zwraca uwagę na powszechną zasadę, którą można było zaobserwować również kilkanaście lat temu w przypadku małżeństw Polek i Polaków w krajach Europy Zachodniej. Pokazuje ona, że mniej więcej 2-4 lata po dużym napływie imigrantów ci, którzy się osiedlają w danym kraju, wskutek wzmożonych kontaktów z jego mieszkańcami, zaczynają wstępować w związki małżeńskie.

- Mniej więcej od czterech lat mamy do czynienia ze wzmożonym napływem ludności ukraińskiej do Polski i jej osiedlaniem się. Nie dziwmy się, że w takim wypadku ostatnie trzy lata to jest czas szybkiego wzrostu liczby małżeństw polsko-ukraińskich – mówi prof. Piotr Szukalski dla serwisu portalsamorzadowy.pl

Kolejnym z powodów jest zmiana mentalności młodych ludzi, którzy coraz chętniej podejmują naukę poza granicami Polski, a także wyjeżdżają z kraju na 2-3 lata w poszukiwaniu pracy.

- W związku z tym w naturalny sposób te dłuższe pobyty w innych środowiskach, czasami przynajmniej, prowadzą do zawierania związków małżeńskich z ludźmi, których się tam poznaje – dodaje P. Szukalski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE