Śmigus-dyngus w powiecie kutnowskim
Wczoraj W TYM MIEJSCU pisaliśmy o wielkanocnych zwyczajach. Jedną z nich jest śmigus-dyngus. To jedna z najbardziej znanych wielkanocnych tradycji.
Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego wiadra z wodą lądowały głównie na głowach panien na wydaniu, przez co też obrządki te miały również charakter matrymonialny.
W pewnym momencie w niektórych regionach ustalono, że trzeciego dnia Wielkanocy panny i dziewczęta mają prawo do odwzajemnionego rewanżu za wcześniejsze oblanie ich wodą.
Dawniej zwyczaj polewania się wodą znany był głównie na wsi i był naprawdę "hucznie" obchodzony. Później zawędrował również do miast.
Strażacy OSP bawią się z mieszkańcami
Widzimy to również w Kutnie, a także w pobliskich miejscowościach. W drugim z tych przypadków w Lanym Poniedziałku chętnie uczestniczą druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.
Jak piszą w mediach społecznościowych oblewanie domów wodą ma na celu w symboliczny sposób zapobiegać pożarom. Wiąże się to rzecz jasna z zabawą z mieszkańcami w której chętnie biorą udział nie tylko najmłodsi, ale również ci nieco starsi.
Poniżej nagarnia z przykładowego Lanego Poniedziałku z Ochotniczą Strażą Pożarną. W rolach głównych druhowie OSP Leszczynek, którzy udostępnili te filmiki w mediach społecznościowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.