reklama
reklama

Załamanie pogody w Kutnie? Dzisiaj możliwe burze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Załamanie pogody w Kutnie? Dzisiaj możliwe burze - Zdjęcie główne

Wydano ostrzeżenie pogodowe dla powiatu kutnowskiego. Synoptycy prognozują burze z gradem | foto poglądowe (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla Kutna i powiatu. Wynika z niego, że w ciągu najbliższych godzin możliwe jest rozwój burzy.
reklama

Pogoda w Kutnie. IMGW ostrzega przed burzami

Ostrzeżenie przed burzami z gradem obowiązuje od godz. 15:30 dnia 09.06.2023 do godz. 21:00 dnia 09.06.2023.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad – prognozuje poznański oddział IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, że jeżeli burza zaskoczy nas, kiedy jesteśmy poza domem, od razu powinności jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami i unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB dodaje, że jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi powinniśmy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Warto pamiętać by unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,

Jeżeli jesteśmy w samochodzie to lepiej go nie opuszczać. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

RCB dodaje, że należy natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”.

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym. Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź – dodaje RCB.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama