„Perła Kujaw”
Kłóbka, malowniczo położona wśród pagórków, lasów i jezior, nazywana jest „Perłą Kujaw”. Ten urokliwy zakątek Polski skrywa w sobie nie tylko piękno natury, ale również bogate dziedzictwo kulturowe.
W sercu Kłóbki znajduje się Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, który przyciąga miłośników historii i tradycji wiejskiej architektury.
Etnograficzny Skansen
Park etnograficzny w Kłóbce to oaza tradycji wiejskiej, która przenosi odwiedzających w czasie. Skansen składa się z kilkunastu obiektów architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
- Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół. - możemy przeczytać na stronie skansenu.
Te miejsca są nie tylko świadkami historii, ale także miejscem spotkań mieszkańców i turystów, którzy mogą poczuć się jak w dawnej Polsce.
Malowniczy krajobraz
Krajobraz Kłóbki jest niepowtarzalny. Uzupełniają go różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki. Charakterystyczne dla pejzażu wiejskiego są także kapliczki przydrożne, które stają się częścią niezatartego obrazu tego miejsca.
Ogródki przydomowe, pełne tradycyjnych odmian kwiatów i ziół, oraz poletka uprawne i sady, w których żyją zwierzęta domowe i hodowlane, tworzą idylliczny krajobraz, w którym można tu zrelaksować się i odprężyć.
Warto również wspomnieć o dworku z połowy XIX wieku, który wznosi się nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki.
To miejsce, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej, prezentując życie i twórczość malarską Marii, co jest dodatkowym atutem turystycznym skansenu.
Kłóbka położona jest w samym centrum Polski, 6 km od węzła „Kowal” na autostradzie A1, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91. To dogodne położenie, 80 km na północ od Łodzi i 25 km na południe od Włocławka.
Natomiast nas od tego malowicznego miejsca dzieli niecałe 40 km, co sprawia, że Kłóbka jest wyjątkowo łatwo dostępna dla mieszkańców naszych okolic.
Komentarze (0)