„Perła Kujaw”
Kłóbka, malowniczo położona wśród pagórków, lasów i jezior, nazywana jest „Perłą Kujaw”. Ten urokliwy zakątek Polski skrywa w sobie nie tylko piękno natury, ale również bogate dziedzictwo kulturowe.
W sercu Kłóbki znajduje się Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, który przyciąga miłośników historii i tradycji wiejskiej architektury.
Etnograficzny Skansen
Park etnograficzny w Kłóbce to oaza tradycji wiejskiej, która przenosi odwiedzających w czasie. Skansen składa się z kilkunastu obiektów architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
- Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół. - możemy przeczytać na stronie skansenu.
Te miejsca są nie tylko świadkami historii, ale także miejscem spotkań mieszkańców i turystów, którzy mogą poczuć się jak w dawnej Polsce.
Malowniczy krajobraz
Krajobraz Kłóbki jest niepowtarzalny. Uzupełniają go różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki. Charakterystyczne dla pejzażu wiejskiego są także kapliczki przydrożne, które stają się częścią niezatartego obrazu tego miejsca.
Ogródki przydomowe, pełne tradycyjnych odmian kwiatów i ziół, oraz poletka uprawne i sady, w których żyją zwierzęta domowe i hodowlane, tworzą idylliczny krajobraz, w którym można tu zrelaksować się i odprężyć.
Warto również wspomnieć o dworku z połowy XIX wieku, który wznosi się nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki.
To miejsce, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej, prezentując życie i twórczość malarską Marii, co jest dodatkowym atutem turystycznym skansenu.
Kłóbka położona jest w samym centrum Polski, 6 km od węzła „Kowal” na autostradzie A1, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91. To dogodne położenie, 80 km na północ od Łodzi i 25 km na południe od Włocławka.
Natomiast nas od tego malowicznego miejsca dzieli niecałe 40 km, co sprawia, że Kłóbka jest wyjątkowo łatwo dostępna dla mieszkańców naszych okolic.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.