reklama
reklama

Żałoba narodowa: co z imprezami w naszym regionie? Wojewoda wydała oświadczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KCI, Flickr

Żałoba narodowa: co z imprezami w naszym regionie? Wojewoda wydała oświadczenie - Zdjęcie główne

Żałoba narodowa: co z imprezami w naszym regionie? Wojewoda wydała oświadczenie | foto KCI, Flickr

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWiele pytań i wątpliwości pojawiło się w przestrzeni publicznej po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoby narodowej. Ta została wyznaczona na najbliższą sobotę (26 kwietnia), w związku z czym wielu mieszkańców naszego miasta i regionu zastanawia się, czy zaplanowane na ten dzień wydarzenia kulturalne i towarzyskie dojdą do skutku. Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa wojewoda łódzki, Dorota Ryl.
reklama

Żałoba narodowa. Jak bedzie wyglądać w woj. łódzkim?

Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 roku dotyczącą symboli państwowych, żałobę narodową może ogłosić wyłącznie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Musi to zrobić w formie rozporządzenia, które dodatkowo wymaga podpisu premiera. Tak też się stało po śmierci papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia. Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, na co przystał premier Donald Tusk.  

Co to oznacza w praktyce dla mieszkańców województwa łódzkiego, w tym Kutna? To szerzej wyjaśnia wojewoda. 

- W związku z decyzją Prezydenta RP, który dzień pogrzebu papieża Franciszka (sobota 26.04.) ustanowił w Polsce dniem żałoby narodowej, zwracam się do organizatorów zaplanowanych w tym terminie imprez rozrywkowych, kulturalnych i sportowych z prośbą o uszanowanie tej decyzji oraz zachowanie należytej powagi - pisze Dorota Ryl - Decyzję o ewentualnym odwołaniu lub przełożeniu wydarzenia na inny termin pozostawiam w rękach organizatorów. Również osobiste uroczystości, takie jak komunie czy wesela, mogą odbywać się jak zaplanowano - dodaje wojewoda. 

reklama

Rzecznik prasowy wojewody łódzkiego, Tobiasz Puchalski, informuje, że dzień żałoby narodowej potrwa od północy w nocy z piątku na sobotę (26.04.) do północy z soboty na niedzielę. Przypomina, że w Polsce, kiedy ogłaszana jest żałoba narodowa, życie publiczne przybiera bardziej powściągliwy charakter. 

To czas, kiedy flagi państwowe na budynkach publicznych są opuszczane do połowy masztu, aby okazać szacunek i pamięć wobec Tych, którzy odeszli. Chociaż nie jest to wymóg, flagi mogą być również przepasane czarnym kirem jako symbol żałoby

- Do wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego zwracam się z apelem i prośbą, aby ten czas – szczególny nie tylko w życiu naszego kraju – przebiegał wszędzie pod znakiem zadumy i spokojnej refleksji - apeluje wojewoda. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo