Reklama

Zamieszanie z subwencją oświatową. Powiat zwróci bańkę ministerstwu?

Opublikowano:
Autor:

Zamieszanie z subwencją oświatową. Powiat zwróci bańkę ministerstwu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd Kontroli Skarbowej zarzuca powiatowi, że ten niesłusznie pobrał ponad milion złotych subwencji oświatowej na podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Niewykluczone, że sprawa skończy się w sądzie.Sprawa dotyczy subwencji oświatowej za lata 2012-2014. Urząd Kontroli Skarbowej sprawdzał powiat trzykrotnie. Za pierwszym razem urzędnicy stwierdzili, że starostwo pobrało nienależnie w sumie ponad 350 tys. zł - na SOSW nr 1 i na MOS w Nowej Wsi. Po drugiej kontroli okazało się, że powiat powinien zwrócić ok. 354 tys. zł (za zawyżoną subwencję dla MOS-u i SOSW nr 1), a po trzeciej wizycie kontrolerów okazało się, że powiat jest winny Ministerstwu Finansów prawie 446 tys. zł (chodziło o subwencję dla MOS-u SOSW nr 1 i Centrum Kształcenia Ustawicznego). W sumie ponad milion złotych! Skąd te zawyżone kwoty?

- Wynikają one z zawyżonej liczby uczniów, zgłaszanej do ministerstwa, przed przyznaniem subwencji. W zgłoszeniach wykazywano np. uczniów MOS, którzy posiadali odpowiednie skierowanie do ośrodka, ale nie zostali do niego doprowadzeni na czas. Nieprawidłowości, które stwierdzili kontrolerzy UKS polegały również m.in. na braku wydanych we właściwym terminie orzeczeń stwierdzających potrzebę kształcenia specjalnego w SOSW nr 1. Z kolei nieprawidłowości w CKU polegały na wykazaniu uczniów, których nie wpisano do ksiąg oraz dzienników lekcyjnych - wyjaśnia Jacek Saramonowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kutnie.

Zarówno poprzedni starosta Mirosława Gal-Grabowska, jak i obecny włodarz powiatu składali wyjaśnienia do tej sprawy. Krzysztofowi Debichowi po drugiej kontroli udało się wynegocjować zmniejszenie kwestionowanej kwoty z 475 tys. zł do 354 tys. zł.

Powiat czeka teraz na decyzję Ministerstwa Finansów w sprawie ewentualnego zwrotu środków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE