Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego KP PSP w Kutnie 16 marca o godz. 13:58. W miejscowości Bedlno-Wieś miało dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce zadysponowano zespół ratownictwa medycznego oraz dwa zastępy straży pożarnej (JRG Kutno i OSP Pniewo).
Jak relacjonują druhowie OSP Pniewo, działania strażaków polegały na ewakuacji mieszkańców z budynku oraz sprawdzeniu posesji detektorem wielogazowym. Niestety, właściciel domu wykazywał objawy zatrucia.
- Zespół ratownictwa medycznego udzielił mu pomocy medycznej. Nasze czujniki nie wykazały stężenia tlenku węgla, jednak objawy, które miał ten mężczyzna potwierdzały możliwość zatrucia tlenkiem węgla – mówi w rozmowie z KCI mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy KP PSP w Kutnie.
Wszystkie działania zakończyły się około godz. 15:00.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.