Reklama

Zbiórka krwi

Opublikowano:
Autor:

Zbiórka krwi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 18 maja, w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża "Zbieramy Krew dla Polski", mieszkańcy Kutna będą mogli oddać krew. Muszkieterowie zachęcają mieszkańców miasta do dzielenia się tym bezcennym darem życia!

Już po raz szósty Grupa Muszkieterów, zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, organizuje akcję honorowego krwiodawstwa, w ramach której prowadzone są zbiórki krwi oraz kampanie edukacyjne. Tegoroczna edycja „Zbieramy krew dla Polski” rozpoczęła się 8 maja i potrwa do 26 września. Krew będzie można oddać w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiać się będą na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché w 128 miejscowościach w całej Polsce. Z kolei w 24 miastach zorganizowane zostaną kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa.

Już w sobotę, 18 maja w godz. 10:00-14:00 krew będzie można oddać w ambulansie, który stanie przed supermarketem Bricomarché znajdującym się przy ul. Oporowskiej 12 w Kutnie.

- Wraz z PCK organizujemy od kilku lat kampanię promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dzięki niej pragniemy pomóc ratować ludzkie życie, szpitalom, które borykają się z problemem niedoboru krwi. Chcielibyśmy zatem zachęcić także mieszkańców Kutna do przyłączenia się do naszej akcji i dzielenia się bezcennym darem życia – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

Ambulanse RCKiK zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. -Personel medyczny korzysta z takiego samego sprzętu jak przy pobieraniu krwi w szpitalach czy przychodniach, w tym z jednorazowych strzykawek oraz igieł. Wiele osób, chcących oddać krew, obawia się samego zabiegu: bólu spowodowanego ukłuciem czy niepożądanych objawów. Warto jednak pamiętać, że pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a ten dar z punktu widzenia ludzkiego życia jest nie do przecenienia – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.
Grupa Muszkieterów wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem przewidziała dla mieszkańców Kutna także dodatkowe atrakcje, które będą towarzyszyć tegorocznej akcji, w tym konkursy plastyczne dla dzieci, pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz możliwość zmierzenia ciśnienia tętniczego. Ponadto, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe.

Celem przewodnim „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się krwią. Od początku istnienia akcji, Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać blisko 7600 litrów krwi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE