reklama
reklama

Zbliża się niż Dagmar. Co mówią prognozy na najbliższe dni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbliża się niż Dagmar. Co mówią prognozy na najbliższe dni? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaŁowcy Burz ostrzegają przed mocniej uwodnionym systemem frontów atmosferycznych i niżem Dagmar. Komunikaty wydaje również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co dokładnie mówią prognozy?
reklama

Dwa źródła ostrzegają

Dzisiaj późnym popołudniem Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz poinformowali o zmianach w pogodzie, których powinniśmy spodziewać się w najbliższym czasie i które mogą dotyczyć centralnej Polski. Z kolei IMGW dodaje, że tych zjawisk mogą spodziewać się również mieszkańcy innych części kraju.

- W dniu jutrzejszym oraz w nocy z środy na czwartek i częściowo w czwartek nad naszym regionem pojawi się bardziej aktywny ośrodek niskiego ciśnienia Dagmar. Z niżem związany będzie mocniej uwodniony system frontów atmosferycznych - głównie chłodny i zokuldowany front atmosferyczny, na którym należy się liczyć z dłuższymi opadami deszczu pochodzenia wieloskalowego o zmiennym natężeniu – informują Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz.'

reklama

Jak dodali prognozy modeli numerycznych przewidują, że w przewidzianym okresie może spaść do 20 - 25 mm. Są to najwyższe prognozowane sumy opadowe, więc ostatecznie akumulacja deszczu może być niższe, ale zdaniem Łowców Burz nie mniej niż 10 mm.

- W kolejnych dniach prawdopodobnie rozbuduje się ośrodek wysokiego ciśnienia Urban, który w okresie weekendu wypchnie większość opadów poza obszar naszego regionu – prognozują Łowcy Burz.

reklama

Łowcy Burz poinformowali, że jeśli wyż nie będzie ,,zgniły" (duże zachmurzenie z chmur warstwowych - początkowo może tak być), a towarzyszyć mu będzie więcej bezchmurnego niebam to zapewne znów pojawiają się nocne i poranne przymrozki.

Stosowne komunikaty pogodowe opracowali również eksperci z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podają, że m.in. jutro opady prognozowane są w południowo-zachodniej oraz częściowo w południowej i środkowej Polsce. 

reklama

Modele wskazują na możliwość opadów 5-15 mm (miejscami 20 mm) w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, częściowo małopolskim. 

- Strefa opadów prognozowana przez modele Cosmo 7 km, 2.8 km obejmuje również znaczną część centrum Polski. Model Alaro wskazuje na znacznie mniejszy obszar strefy opadów i mniejsze związane z nią sumy dobowe (do 10 mm) – dodaje IMGW.

W środę i czwartek modele wskazują na występowanie opadów w obszarze prawie całego kraju. Między modelami występują rozbieżności co do położenia strefy najbardziej intensywnych opadów. 

reklama

- Modele Cosmo i UM sygnalizują wystąpienie dobowych sum opadu do 20-35 mm na północy i północnym zachodzie kraju, z kolei prognoza modelu Alaro strefę największych opadów (20-35 mm w ciągu doby) umiejscawia na obszarze zachodniej części woj. dolnośląskiego i w woj. lubuskim. Warto zaznaczyć, że modele Cosmo 7 km i 2.8 km wskazują na miejscowe wystąpienie dużych dobowych sum opadu (do 40-50 mm) w rejonie Trójmiasta – informują synoptycy IMGW.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama