[ZDJĘCIA] 40 lat minęło. Uczczono rocznicę Porozumień Sierpniowych

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dokładnie 40 lat temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej komitet strajkowy podpisał porozumienie gdańskie z delegacją rządową. Doszło do przełomu - władze zgodziły się na powstanie niezależnych związków zawodowych. Dziś, w samo południe pod "Ulotką" przy ul. Sienkiewicza w Kutnie uroczyście uczczono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Na obchodach obecne były władze samorządowe oraz działacze "Solidarności". Wszyscy zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym związkowców.

Wydarzenie, w imieniu przewodniczącego Podregionu NSZZ Solidarność w Kutnie, poprowadził Włodzimierz Grzelak. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim i jego zastępcami, Jackiem Boczkają i Zbigniewem Wdowiakiem na czele, starostą kutnowskim, Danielem Kowalikiem, członkiem zarządu powiatu, Jolantą Pietrusiak, a także: przewodniczącym rady miasta, Mariuszem Sikorą, wiceprzewodniczącym Grzegorzem Chojnackim i wójt gminy Kutno, Justyną Jasińską. Obecny był także poseł na sejm RP, Tomasz Rzymkowski. Moditwę w intencji związkowców odmówił ks. Jerzy Swędrowski. W trakcie uroczystości wręczono Edwardowi Kucharskiemu medal za lata współpracy z NSZZ. Obchody zwieńczyło wspólne odśpiewanie "Murów" - hymnu 'Solidarności".

Pierwsze porozumienie między stroną rządową a strajkującymi podpisano 30 sierpnia w Szczecinie. Władze zgodziły się na postulaty, w tym na nowe związki zawodowe. Tego samego dnia V Plenum KC PZPR przyjęło do "zatwierdzającej wiadomości" podpisanie porozumienia szczecińskiego i zaakceptowanie projektu porozumienia gdańskiego.

31 sierpnia Lech Wałęsa i Henryk Jagielski w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali porozumienie gdańskie. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia ’70, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie i "zasady ustroju społecznego i politycznego PRL".

Nadal strajkowały kopalnie na Górnym Śląsku. Rozmowy z MKS w kopalni Manifest Lipcowy rozpoczęła rządowa komisja, której przewodniczył Aleksander Kopeć. 3 września podpisano trzecie porozumienie – w Jastrzębiu Zdroju, gdzie strajk rozpoczął się pod koniec sierpnia. Zakładało ono m.in. wprowadzenie w 1981 r. wszystkich wolnych sobót.

Porozumienia nie przesądzały, jaką strukturę będą miały nowe związki. Dopiero 17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich (przekształconych z MKS) przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" – jednego ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE