Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Droga Krzyżowa w Głogowcu. Wierni modlili się w intencji wszystkich Polaków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ubiegły piątek, 19 lutego w Pierwszy Piątek Wielkiego Postu o godz. 16:00 w Sanktuarium Matki Bożej Cierpiącego Narodu w Głogowcu, zgodnie z tradycją, została odprawiona Droga Krzyżowa Narodu Polskiego, podczas której wierni modlili się w intencjach ojczyzny, „Solidarności” i wszystkich Polaków.

Reklama

Ta symboliczna Droga Krzyżowa to niezwykle ważne, historyczne wydarzenie dla działaczy „Solidarności”, którzy podczas stanu wojennego przybywali do Maryi. Przypomina o trudnych czasach, kiedy podobne nabożeństwa przynosiły otuchę, niosąc jednocześnie przesłanie patriotyczne i wolnościowe. 

Jest ona alegorycznie wkomponowana w dzieje ojczyste. Stacje tej drogi krzyżowej są poświęcone nie tylko wydarzeniom religijnym, ale także pokazują bolesne fakty z historii narodu polskiego, jak rozbiory Polski czy wojny. Jej niezwykła forma przyciągała także poza działaczami „Solidarności” wiele osób z całej Polski i spoza jej granic, aby z głęboką refleksją, z wiarą i modlitwą zanurzyć się w męce Pana Jezusa i głęboko pochylić nad trudnymi losami naszego Narodu i Państwa wierząc, że nadejdzie ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Gdy stacje głogowieckiej Drogi Krzyżowej, z czasem ulegały naturalnej degradacji, z inicjatywy Andrzeja Drętkiewicza – pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego Prezydenta Płocka i ostatniego Wojewody Płockiego, zostały one odnowione. A sam Pan Andrzej z grupą patriotów z Mazowsza Płockiego i Ziemi Kutnowskiej, a także z innych stron Polski rokrocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu spotykali się w Głogowcu, aby wspólnie przejść Drogą Krzyżową rozpamiętując mękę Zbawiciela i zastanowić się nad całą historią, współczesnością i perspektywą przyszłości. 

Po śmierci Pana Andrzeja Drętkiewicza, organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, od 2015 roku został Pan Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Woźniak. 

W tym roku ze względu na epidemię wierni przybyli na Drogę Krzyżową w znacznie mniejszym gronie, a cała wydarzenie odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Po mszy świętej wszyscy pielgrzymi wyszli z kościoła, aby pomodlić się przy zbiorowej mogile powstańców styczniowych, oraz przy ołtarzu polowym, czyli miejscu gdzie w 1983 roku odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Następnie przy każdej stacji drogi krzyżowej zostały zapalone symbolicznie biało czerwone znicze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy