Reklama

[ZDJĘCIA] Duże pieniądze dla wsi z naszego powiatu. Będą wydane na pomysły mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 3 mln zł zostały przekazane na projekty obywatelskie mieszkańców wsi i małych miejscowości w regionie. Powstaną dzięki temu place zabaw, siłownie pod chmurką, odnowione zostaną świetlice wiejskie. Wczoraj do wójtów i sołtysów trafiły czeki na realizację tych zadań. Również w powiecie kutnowskim z tej okazji odbyło się kilka symbolicznych uroczystości.

Informację o podziale pieniędzy przekazał na konferencji prasowej zorganizowanej w Mierzączce Dużej w gminie Dłutów marszałek Grzegorz Schreiber.

– Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku 3 mln zł na granty sołeckie. Jest to zaadresowane do ponad trzystu projektów w całym województwie. Wszystkie realizowane dzięki tym pieniądzom pomysły łączy jedno – żaden z nich nie powstał w urzędzie. Powstały wśród ludzi – tu, w waszych domach, sołectwach. To wy jesteście ich autorami. To wy pokazaliście, co wam jest potrzebne. I z tymi pomysłami przyszliście do nas. My tylko przekazujemy wam środki na to, żebyście mogli te wasze pomysły, marzenia realizować.

O granty sołeckie mogły występować gminy z przeznaczeniem na inwestycje zgłaszane przez swoje sołectwa. Jedna gmina mogła zgłosić maksymalnie trzy zadania. Dofinansowanie na działanie wynosiło maksimum 10 tys. zł.

Do dofinansowania Sejmik Województwa Łódzkiego zatwierdził 302 zadania (spośród 446) zgłoszone przez 154 gminy. O udzieleniu wsparcia decydowała komisja konkursowa oceniająca wnioski na podstawie punktacji szczegółowo określonej w regulaminie.

Wczoraj granty zaczęły trafiać również do gmin z naszego powiatu, niektóre z nich informowały o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych czy swoich stron internetowych. Z tej okazji samorządowcami i mieszkańcami spotykali się poseł Tadeusz Woźniak i członek zarządu woj. łódzkiego, Robert Baryła.

Gmina Kutno

W gminie Kutno granty sołeckie (po 10 tys. zł) trafią do Gołębiewa Starego, Nowej Wsi i Wysokiej Wielkiej.

  • Sołectwo Nowa Wieś na realizacje projektu „Zagospodarowanie terenu w parku wiejskim celem rozwoju i integracji społecznej poprzez utwardzenie placu przy siłowni gimnastycznej, montaż ławek parkowych oraz latarni solarnej”
  • Sołectwo Gołębiew Stary na realizację projektu „ Budowa placu zabaw w miejscowości Gołębiew Stary jako miejsca aktywności i integracji społeczności lokalnej”
  • Sołectwo Wysoka Wielka na realizację projektu „Zagospodarowanie terenu znajdującego się przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Wysoka Wielka”

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Kajszczarek, oraz sołtysi: Karolina Zajączkowska – sołectwo Wysoka Wielka, Sylwester Wójkowski- sołectwo Gołębiew Nowy i Paweł Kujawski - sołectwo Nowa Wieś.

Gmina Krośniewice

Wczoraj granty, także w wysokości 10 tys. zł., trafiły również do gminy Krośniewice. Na spotkanie zaproszono sołtysów i reprezentacje mieszkańców z sołectw Bielice, Kopy i Wychny. Nie zabrakło przedstawicieli Rady Miejskiej w osobach przewodniczącego - Sławomira Kępistego oraz radnej Marioli Łukomskiej. Sołtysi, którzy wraz z Burmistrzem Krośniewic złożyli wnioski o przyznanie dotacji celowej przeznaczonej na remonty świetlic wiejskich, otrzymali z rąk Marszałka symboliczne czeki.

- Robert Baryła pogratulował profesjonalnego przygotowania wniosków, uzyskania najwyższej oceny i maksymalnego dofinansowania tj. 3 x 10.000 zł. Na zakończenie Pan Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Zarządowi Województwa Łódzkiego, a obecnym na spotkaniu mieszkańcom sołectw z Gminy Krośniewice życzył powodzenia w realizacji dofinansowanych projektów. Poinformował także o zabezpieczonych przez Radę Miejską w Krośniewicach środków finansowych na wkład własny na potrzebę realizacji zadań. Po części oficjalnej wszystkich gości zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez Panie z trzech dofinansowanych sołectw – relacjonuje gmina Krośniewice na swojej stronie internetowej.

Gmina Nowe Ostrowy

W gminie Nowe Ostrowy granty otrzymały sołectwa Grochów, Imielinek i Nowe Ostrowy. Kwota dofinansowania to 10 tys. zł dla każdego z sołectw do wykorzystania na różnorodne cele przyczyniające się do rozwoju sołectwa.

- W Grochowie pieniądze te będą wykorzystane do wykonania docieplenia budynku remizy OSP, w sołectwie Imielinek środki z grantu będą wykorzystane na zakup i montaż kontenera z przeznaczeniem na świetlicę wiejską, a w Nowych Ostrowach będzie wykonany piłkochwyt - czyli wysokie ogrodzenie boiska zlokalizowanego przy budynku Urzędu Gminy – informują władze gminy.

Marszałek pogratulował wszystkim sołectwom i Wójtowi Gminy wyrażając przekonanie, że środki te przyczynią się do poprawy warunków życia w naszej małej społeczności. Jak podkreślił Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak wspólnoty samorządowe w całej Polsce postawiły na rozwój co widać w tej chwili, a pomoc w postaci uzyskanych grantów jest wynikiem kreatywności i pracowitości tych wspólnot.

Gmina Łanięta

Granty sołeckie w postaci dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego o łącznej wartości 28 453 zł zostały przekazane trzem sołectwom Gminy Łanięta - Anielin, Suchodębie i Rajmundów.

- Dzięki tej dotacji możliwe będzie zrealizowanie małych projektów na rzecz lokalnych społeczności. Sołtysi z ogromną radością przyjęli symboliczne czeki, dziękując za to finansowe wsparcie. Inwestycją planowaną w Anielinie jest wyposażenie świetlicy wiejskiej w sprzęt AGD, akcesoria kuchenne i zastawy stołowe w celu organizowania spotkań i imprez integracyjnych, w Rajmundowie budowa nowej kapliczki przydrożnej, w Suchodębiu natomiast remont boiska sportowego, budowa nowej bieżni oraz zakup sprzętu sportowego w celu organizowania imprez sportowo – rekreacyjnych oraz integracyjnych – informuje gmina Łanięta.

Pełna lista grantów sołeckich które trafią do pow. kutnowskiego znajduje się w galerii zdjęć.

Fot. gmina Kutno, gmina Krośniewice, gmina Nowe Ostrowy, gmina Łanięta, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (fot. Sebastian Sołtyszewski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE