Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Kolejki i zakryte twarze. Kutno idzie na wybory

Opublikowano: ndz, 28 cze 2020 09:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwają wybory prezydenckie. Lokale wyborcze otwarte są od godz. 7 do godz. 21. W trakcie głosowania obowiązują obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z panującą pandemią. Przed niektórymi obwodowymi komisjami – zwłaszcza po zakończonych mszach świętych – tworzą się spore kolejki.

Reklama

Takiego głosowania w Polsce jeszcze nie było. Wyborcy udający się do urn muszą pamiętać o całym szeregu obostrzeń sanitarnych zalecanych przez ministerstwo zdrowia. Chodzi m.in o zachowania bezpiecznego odstępu. Ponad to każdy musi mieć zakryte usta i nos (np. maseczką, chustą, częścią odzieży, przyłbicą itp.)

- Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Rekomenduje się natomiast zachowanie wówczas jak największej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, nie mniejszej niż 2 m – informuje gov.pl, Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

Oprócz tego w każdym lokalu wyborczym umieszczono w widocznym miejscu płyny do dezynfekcji rąk. Z kolei członkowie komisji wyborczych co jakiś czas dezynfekują biurka, przy których wyborczy wybierają swojego kandydata, urny, czy długopisy (zaleca się, by każdy wyborca zabrał ze sobą swój długopis)

Służby sanitarne zalecają również, by w trakcie głosowania mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe.

- W lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych) – zaleca Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

Z powodu powyższych obostrzeń przed niektórymi lokalami wyborczymi tworzą się kolejki. Najwięcej wyborców – jak w przypadku wszystkich wyborów – udaje się do urn po zakończonych mszach, lub w godzinach popołudniowych i wieczornych. Kutnianom nie brak jednak cierpliwości.

- Szłam tu z ciekawością i pytaniem – jak będzie wyglądać głosowanie przy tych wszystkich obostrzeniach? Sytuacja jest wyjątkowa, ale nie mamy na nią wpływu. Jeśli ktoś chce zagłosować to musi stosować się do zaleceń i tyle, tu nie ma powodów do nerwów. W kolejce stałam ok. 10 minut, więc nie jakoś bardzo długo. Czasami w marketach stoi się dłużej i ludzie potrafią to akceptować, więc czemu w przypadku wyborów miałoby być inaczej? – pyta mieszkanka Kutna z którą rozmawialiśmy pod jednym z lokali wyborczych.

Dodajmy, że w tej wyjątkowej sytuacji członkowie komisji wyborczych dbają o odpowiednią wentylację i wietrzenie lokali. Drzwi do sal, gdzie odbywa się głosowanie oraz inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy otwarte są w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać. Jeżeli np. ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki/uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, powinny być regularnie dezynfekowane nie częściej, niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania (nie przerywa to głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).

W TYM MIEJSCU znajduje się obwieszczenie prezydenta Kutna o numerach oraz granicach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)
 • rok temu | ocena +8 / -8

  Dxd

  Zatkało kakao wy peoskie kanalie

  • rok temu | ocena +0 / -0

   xx

   Ty pisdowska mendo

  • rok temu | ocena +1 / -1

   wyPAD

   Ostatnie dwa tygodnie Dudusia. 40 procent przy takiej mobilizacji a wyżej du.py nie podskoczysz.

 • rok temu | ocena +2 / -2

  konrad

  Jaka frekfencja 25% to tak dużo...ja też olałem wybory

 • rok temu | ocena +18 / -18

  cherubinek

  Zwolennicy PO nie boją się zatrutych kart,albo długopisów?

  • rok temu | ocena +6 / -6

   Sasin Sp. Z o.o.

   Przynajmniej Sasin nie dosypie kart do urn. A jak już jesteśmy przy Sasinie - 70 baniek już oddał?

 • rok temu | ocena +4 / -4

  konrad

  Wydaje się że jest dużo wyborców, bo są kolejki, ponieważ powoli to idzie i jeszcze zachowanie tych odstępów i trzeba stać cierpliwie jak baranek, to do kitu takie wybory... ja np. olałem

 • rok temu | ocena +35 / -35

  Wyborca

  Byłem rano oddać głos i tylu wyborców jeszcze nie widziałem a chodzę na wszystkie. Przed trzynastą przechodziłem obok lokalu wyborczego, bardzo duża frekwencja, chyba będzie jedna tura wyborów.

  • rok temu | ocena +11 / -11

   Hehe

   Duża frekwencja nie ma nic wspólnego z ilością tur choć tak wysoka robi wrażenie.