Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Lewica triumfuje pod kutnowskim szpitalem. Mówili o Krajowym Funduszu Odbudowy

Opublikowano: 13 maja 2021 09:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ogromne pieniądze zasilić mają polską służbę zdrowia, w tym Kutnowski Szpital Samorządowy, w ramach Krajowego Funduszu Odbudowy, którego wrpowadzenie sejm przegłosował w minionym tygodniu. Dziś konferencję prasową w tej sprawie zorganizowały lokalne środowiska lewicowe, z posłanką Pauliną Matysiak na czele.

Reklama

Przypomnijmy, że posłowie zagłosowali za projektem ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej, czyli za powołaniem Funduszu Odbudowy. Za przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, przeciw - 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Przegłosowanie ustawy było możliwe dzięki głosom posłów PiS i Lewicy. W ramach Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać 23 mld euro w dotacjach i 34 mld euro pożyczek.

Pod kutnowskim szpitalem spotkali się dziś działacze i aktywiści z różnych lewicowych organizacji politycznych. Przewodziła im posłanka partii Razem, Paulina Matysiak. 

- Fundusz odbudowy to duże pieniądze nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej ustawy, tego budżetu, to szansa na wyjście z kryzysu po pandemii koronawirusa dla wszystkich krajów wspólnoty. Udało się nam przekonać do wprowadzenia naszych lewicowych postulatów do krajowego planu odbudowy- powiedziała parlamentarzystka. - Przede wsystkim to gigantyczne wsparcie dla szpitali powiatowych. Dlatego dzisiaj spotykamy się przed kutnowskim szpitalem, który znajduje się w fatalnej kondycji. Wiemy też, jak ta ochrona zdrowia w regionie jest ważna dla mieszkańców. Ale to nie tylko postulaty dotyczące ochrony zdrowia, ale także kwestia budowy nowych mieszkań. Ponad 70 tys. mieszkąń zostanie wybudowanych w ramach tego programu, a także zostaną wyremontowane pustostany. Wiemy w jakiej sytuacji znajdują się młode osoby, któe chcą się usamodzielnić. [..] To są także środki dla tych branż, które zostały najbardziej poszkodowane w pandemii, dla branży gastronomicznej, dla branży hotelarskiej, branży usługowej. [...] I tym, co będzie mogło realnie patrzeć włądzy na ręce, nie tylko tej, ale także następnym rządom, to komitet monitorujący, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele rządu i samorządów, przedstawiciele związków zawodowych, przedsawiciele strony społecznej, tak, żeby czuwać nad wydatkowaniem tych środków wspólnie z Komisją Europejską - zapewniała Paulina Matysiak.

Głos zabrał także koordynator Wiosny Roberta Biedronia z Okręgu 11, Michał Pietrzak.  

- W 2004 roku, kiedy wchodziliśmy do Unii, to właśnie lewica wsporadzała nas do Unii, teraz w 2021 roku to właśnie lewica robi kolejny krok w kierunku jeszcze ciaśniejszej integracji europejskiej. [..] Te pieniądze nię beda ani dla PiSu, ani dla Lewicy, ani dla Platformy, będą dla wszystkich Polaków - przekonywał Pietrzak -  My chcemy powiedzieć jasno, że dla Lewicy od początku było jasne, że chcemy Polski silnej w silnej Europie. I mamy teraz przekonanie, że Fundusz Odbudowy będzie wzmocnieniem, a szczególnie dla Polski, ponieważ Polska była bardzo dotknięta kryzysem związanym z covidem. Dlatego chcemy połozyć dzisiaj nacisk na to, że 750 mln euro lewica wynegocjowała dla ochrony zdrowia, dla szpitali takich jak ten w Kutnie. [...] Mam głębokie przekonanie, że ten system funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki ludzkiemy wysiłkowi, ludzi którzy w nim pracują. [...] I te pieniądze przydadzą się nie tylko im, żeby mogli wrszcie odpocząć, ale będą mogli nas jeszcze skuteczniej leczyć - stwierdził.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)