Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Miliony złotych wędrują do powiatu kutnowskiego. Władze komentują

Opublikowano: wt, 15 gru 2020 12:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze powiatu kutnowskiego zorganizowały dziś konferencję prasową poświęconą Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych. Do udziału w spotkaniu z dziennikarzami zaproszono przedstawicieli gmin, które otrzymały dotację, a także senatora Przemysława Błaszczyka.

Reklama

- To drugi raki nabór. Pierwsze środki, które wpłynęły w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosiły prawie 16 milionów złotych. Powiat kutnowski uzyskał wtedy 1,7 miliona, gmina Miasto Kutno 8,1 miliona, gmina Bedlno 880 tysięcy, gmina Dąbrowice 500 tysięcy, gmina Krośniewice 578 tysięcy, gmina Krzyżanów 580 tysięcy, gmina Kutno 795 tysięcy, gmina Łanięta 500 tysięcy, gmina Nowe Ostrowy 500 tysięcy, gmina Oporów 500 tysięcy złotych, gmina Strzelce 1,2 miliona, gmina Żychlin 500 tysięcy – wyliczał starosta kutnowski, Daniel Kowalik

Dodał, że jeśli chodzi o powiat kutnowski wsparcie z pierwszej transzy zostanie przeznaczone na dostosowanie łazienek w budynku starostwa do potrzeb niepełnosprawnych, wykonanie instalacji elektrycznej w starostwie (obecnie jest tam instalacja wieloletnia, wymagająca przebudowy), dostosowanie budynku ZS nr 1 do wymagań ochrony przeciwpożarowej, przebudowę i wymianę instalacji deszczowej na terenie ZS nr 3 i bursy, wykonanie dokumentacji przeciwpożarowej dla SOSW nr 1, dostosowanie budynku MDK do wymagań ochrony przeciwpożarowej, oraz budowę przyłącza ciśnieniowego kanalizacji sanitarnej do budynku POW przy ul. Oporowskiej. 

W ramach drugiej transzy do powiatu kutnowskiego w sumie trafi kwota w wysokości 6 855 000 zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

- Tutaj formuła była nieco inna. Wskazywano konkretne inwestycje, konkretne wnioski, które za pośrednictwem wojewody przekazywano do premiera RP. Kilka dni temu otrzymaliśmy wyniki odnośnie tych wniosków – mówił D. Kowalik.

Dofinansowane zostaną następujące inwestycje:

 • Budowa boiska przy Zespole Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie (powiat kutnowski) - 1 200 000zł
 • Przebudowa boiska gminnego w gminie Dąbrowice (gm. Dąbrowice) - 855 000zł
 • Modernizacja hydroforni w miejscowości Dąbrowice wraz z wymianą złoży (gm. Dąbrowice) - 900 000zł
 • Modernizacja hydroforni w miejscowości Baby wraz z wymianą złoży (gm. Dąbrowice) - 900 000zł
 • Montaż instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców gminy Krzyżanów (gm. Krzyżanów) - 1 000 000zł
 • Budowa kanalizacji w gm. Kutno  m. Gołębiewek (gm. Kutno)- 1 200 000zł
 • Budowa świetlicy w miejscowości Zaranna (gm. Strzelce) - 800 000zł

 

- Teraz mamy następny nabór. Myślę, że samorządy z naszego powiatu nadal będą starały się pozyskiwać środki z FIL – podkreślał starosta kutnowski.

Przemysław Błaszczyk stwierdził, że z zadowoleniem przyjął informację o tym, że do powiatu kutnowskiego trafi taka kwota. Podkreślał, że niewielka gmina Dąbrowice otrzymała największe wsparcie.

- Zawsze stawiamy na wsparcie małych samorządów, które nigdy nie mogłyby liczyć na takie środki i takie inwestycje. Słyszałem ostatnie wypowiedzi włodarzy miast. Myślę, że większość tych dużych miast otrzymywało i otrzymuje bardzo wysokie środki, więc jestem zdziwiony takimi komentarzami i stwierdzeniami, że przekaz tych środków był polityczny – mówił senator Przemysław Błaszczyk.

- Z dużą satysfakcją przyjęłam wiadomość, ze gmina Kutno również otrzymała wsparcie z FIL. Kwota z pierwszej transzy została zagospodarowana, planujemy w przyszłym roku wyremontować świetlicę wiejską w miejscowości Nowa Wieś. Myślę, że dobrze i skutecznie przysłuży się mieszkańcom do integracji społecznej i rozwoju kultury lokalnej. W drugiej transzy otrzymaliśmy 1,2 miliona złotych. Będziemy mierzyć się z bardzo dużą inwestycją, czyli budowie kanalizacji w miejsc. Gołębiewek Nowy i Stary. Planowany obszar inwestycji wynosi ok. 10 kilometrów – opisywała Justyna Jasińska, wójt gminy Kutno. 

Podkreślała, że to duża inwestycja, niezwykle potrzebna mieszkańcom gminy Kutno.

- Dziękuję panu senatorowi reprezentującemu stronę rządząca za dostrzeżenie naszych potrzeb, za wsparcie finansowe – mówiła wójt gminy Kutno.

Wójt gminy Dąbrowice powiedziała, że cześć pieniędzy z pierwszej transzy już została wykorzystana na zapewnienie wkładu własnego do stolarki okiennej zabytkowego ratusza w którym obecnie mieści się UG Dąbrowice. 

- Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wkład własny w modernizację wodociągu gminnego, który w dużej części jest azbestowy. Zapewne część z państwa nie zdaje sobie sprawy, że istnieją gminy, w tym gmina Dąbrowice, w której jeszcze jest azbest. Mówię o wodociągach, nie o dachach – mówiła Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice.

Pieniądze z drugiej transzy zostaną wydane na modernizację hydroforni w Dąbrowicach i Babach, które powstały ok. 30 lat temu i nigdy nie były modernizowane – prowadzono tylko bieżące prace utrzymaniowe. Przebudowane zostanie także boisko w Dąbrowicach. W ramach zadania powstaną m.in. szatnie i trybuny, powstaną altanki, plac zabaw i utwardzone alejki.

- Nigdy w tak krótkim czasie nie moglibyśmy zrealizować tych inwestycji bez tak dużej pomocy państwa. Bardzo serdecznie dziękuję za to w imieniu własnym, mieszkańców gminy Dąbrowice i innych małych samorządów – mówiła wójt gminy Dąbrowice.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)
 • rok temu | ocena +1 / -0

  Zmartwiony

  Ciekawe kiedy pani Wójt wywiąże się ze składanych obietnic przed wyborami piękne obietnicę składała a teraz jak na stołku się siedzi to nagle obietnicę znikają jak bańki mydlane a dla innych się pieniądze znajdują...

 • rok temu | ocena +3 / -1

  Klapki na oczach

  Podziękowania dla rządu? Za co? Za pieniądze? Podziękujcie podatnikowi, to on Wam daje pieniądze - rząd jedynie pośredniczy w zbieraniu haraczy z których pobiera prowizję i rozdysponowuje tam gdzie u władzy są ich ziomki.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Segregacja śmieci nie wystarczy

  Pomimo sortowania śmieci, opłaty za śmieci nie spadają ale rosną. Dlaczego wśród planów inwestycyjnych brak inwestycji utylizujących śmieci. COVID dezorganizuje nam życie społeczne i gospodarcze. Źródła koronawirusa szukane są wśród populacji nietoperzy, ale dziki i świnie hodowlane nęka wirus ASF, dzikie ptactwo -wirus ptasiej grypy. Choroby zwier... Rozwiń

  • rok temu | ocena +4 / -0

   PiSowska patologia+

   Pieniądze są potrzebna gdzie indziej. Nie po to od 1 stycznia będziemy płacić po 29 zł od mieszkańca aby w cywilizowany sposób utylizować śmieci... serio ktoś w to wierzy? 5 lat temu opłata za "segregowane" śmieci wynosił 4.50 zł + koszt wywozu na mieszkanie - nie mieszkańca. Dziś płacimy za wywóz śmieci + podatek od każdego mieszkańca w wysokości ... Rozwiń