[ZDJĘCIA] Niech żyje niepodległa Polska! Kutno czci pamięć bohaterów

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 123 lata. Tyle Polska czekała na odzyskanie niepodległości. Nie pomogły jej odzyskać heroiczne, niepodległościowe zrywy. Mimo to Polacy robili wszystko, by skruszyć kajdany i odzyskać upragnioną wolność. Dopiero zakończenie I Wojny Światowej wlało w serca naszych rodaków radość. Polska wróciła na mapy Europy. Narodziła się II Rzeczpospolita.

Tamte wydarzenia wspominane są dziś w całym kraju. Również Kutno pamięta. Również Kutno czci naszych bohaterów, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym państwie. Dlatego dziś wieczorem odbyła się wielka patriotyczna uroczystość. Plac Piłsudskiego wypełnił się więc mieszkańcami naszego miasta.

Rozpoczęło się od przemarszu ulicą Królewską, od kościoła pw. św. Wawrzyńca na plac Piłsudskiego. A tam, pod pomnikiem marszałka rozpoczęły się oficjalne obchody. Po przemaszerowaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego PUL, przejeździe kawalerii, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciu flagi na maszt, głos zabrał prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

- Gromadzimy się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego aby uczcić rocznicę najważniejszego dla Polaków wydarzenia. Dzień 11 listopada 1918 roku jest symbolem spełnionej nadziei wielu pokoleń Polaków. 99 lat temu spełniły się marzenia naszych rodaków urodzonych pod zaborami, marzenia o niepodległej Rzeczpospolitej. Polska narodziła się na nowo. Odzyskanie niepodległości było wynikiem długiej i krwawej walki naszych przodków o wolność i niepodległość. Nadzieje i wiara w wolną Polskę towarzyszyła twórcom konsytuacji 3 Maja, bohaterom insurekcji kościuszkowskiej, żołnierzom powstań narodowych, ale i pozytywistom, którzy pracą, podtrzymywaniem ducha polskości chcieli wymóc niepodległość. Polska, mimo nieobecności na mapie Europy, zawsze była obecna w sercach Polaków. Wybuch I Wojny Światowej, walki między zaborcami, dały nadzieję na przywrócenie utraconego państwa – mówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Po przemówieniu włodarza Kutna przyszedł czas na modlitwę za nasz kraj, którą poprowadził dziekan kutnowski, ks. Jerzy Swędrowski. Następnie aktor, Bartłomiej Kasprzykowski zarecytował wiersz Zbigniewa Herberta, „Przesłanie Pana Cogito”. Po tym odbył się apel pamięci, po którym pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyły delegacje samorządu kutnowskiego, parlamentarzystów, partii politycznych, kutnowskich stowarzyszeń, związków i szkół. Zwieńczeniem kutnowskich obchodów był efektowny pokaz sztucznych ogni.

O oprawę muzyczną dzisiejszego święta zadbała orkiestra dęta z Konina oraz chór złożony z uczniów kutnowskich szkół.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE