Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Powstaje kutnowska rada kobiet. Czym ma się zajmować?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Kobiet i utworzenie Kutnowskiej Społecznej Rady Kobiet były tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez biuro poselskie Agnieszki Hanajczyk z Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie z mediami odbyło się w parku Traugutta w okolicach napisu "I Love Kutno".

Reklama

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyły – poseł Agnieszka Hanajczyk, jej asystentka Martyna Stasiak, adwokat Agata Kotwica, kutnowska przedsiębiorczyni Edyta Zachorska, aktywistka Anna Kosko i Klaudia Kosko przedstawiona jako przedstawicielka młodego pokolenia.

W trakcie konferencji mówiono o Dniu Kobiet i nowej inicjatywie skierowanej do i dla przedstawicielek płci pięknej, której pomysłodawczynią jest Martyna Stasiak.

- To Kutnowska Społeczna Rada Kobiet. To projekt skierowany do wszystkich kobiet z miasta i z powiatu. Chcemy zachęcić kobiety do działania, mówić głośno o tym, co można by zmienić w naszym mieście i powiecie, co byłoby warte zainicjowania – opisywała Martyna Stasiak.

Wyliczając zadania stawiane przed radą mówiła o monitorowaniu działań miasta pod kątem realizowania polityki rodzinnej (np. dostępność do żłobków i przedszkoli). Rada ma także walczyć z przemocą wobec kobiet. W tym zakresie wsparcia ma udzielać Agata Kotwica. Ponadto planowane są cykliczne spotkania (po pandemii), promowanie ekologii, udział kobiet w nazewnictwie ulic i placów, czy utworzenie większej ilości miejsc dla matek z dziećmi.

Rada zamierza także walczyć z barierami architektonicznymi które np. utrudniają poruszanie się ulicami miasta kobietom z wózkami. Planowana jest także póki co owiana tajemnicą akcja charytatywna. Kobiety zamierzają starać się również o montaż kolejnych ławek z przewijakami. Rada ma zrzeszać kobiety o różnych poglądach reprezentujące różne środowiska.

Agnieszka Hanajczyk mówiąc o samym dzisiejszym święcie podkreślała, że w Kutnie prezydent, wiceprezydenci, sekretarz i przewodniczący rady miasta to mężczyźni.

- To coś nieprawdopodobnego. Ktoś powie „ależ drogie panie, my was słyszymy”. Mam ogólny szacunek do wszystkich, również dla panów i oczekuje też takiego szacunku dla siebie. Nie potrzebuje żadnych parytetów, chociaż dyskusja na ich temat się toczy. Naturalną rzeczą jest, że kobietom należy dać narzędzia również do sprawowania władzy w samorządzie – mówiła posłanka Agnieszka Hanajczyk.

Zadeklarowała, że zamierza wspierać Kutnowską Społeczną Radę Kobiet. Kobiety chętne do włączenia się do tej inicjatywy mogą to zrobić poprzez maila [email protected] lub w restauracji Cukrovnia przy Barlickiego. Wkrótce ruszy także oficjalny profil na facebooku.

- Wiem, jak ważne jest wzajemnie wsparcie kobiet. Mamy w sobie potężną moc. Razem – w jednym klubie – jesteśmy w stanie zrobić wiele, chociażby wzajemnie dla siebie – mówiła Edyta Zachorska.

- Jako młoda kobieta uważam, że kobiety muszą mieć swój głos, szczególnie w Kutnie. Jest coraz więcej inicjatyw, my musimy brać w nich udział – dodała Klaudia Kosko.

- W ramach tej inicjatywy chcemy nie tylko zaproponować porady prawne i indywidualną pomoc, ale także zamierzamy organizować cykliczne spotkania by szerzyć podstawową wiedzę prawniczą. Moim zdaniem to pozwoli kobietom poczuć się pewniej, będą miały świadomość, że ich pozycja jest co najmniej równa pozycji mężczyzn – mówiła adwokat Agata Kotwica

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy